Image Historycznym wydarzeniem określił wizytę Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich nowy nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. W wygłoszonym po polsku oświadczeniu nuncjusz przypomniał, że Ojciec Święty przybywa do Wielkiej Brytanii na zaproszenie królowej Elżbiety II i tym samym „wizyta ta rozpoczyna nowy etap długiej i skomplikowanej historii stosunków między monarchami tej ziemi a papiestwem”.


„Zarówno papież, jak i królowa są głęboko zatroskani o dobrobyt ludzi na ziemi, o rolę wartości chrześcijańskich i chrześcijańskiego nauczania, o to, by istniały trwałe instytucje, które zatroszczą się o dobro społeczeństwa” – oświadczył abp Migliore.

 

Zwrócił uwagę, że choć podróż biskupa Rzymu do Wielkiej Brytanii obejmuje tylko jeden kraj, to ma jednak szersze znaczenie, gdyż „wpisuje się bowiem w cały szereg wizyt międzynarodowych, które w uporządkowany sposób z chrześcijańskiego punktu widzenia podejmują ważne problemy współczesnego społeczeństwa”.

 

„Na Wyspach Benedykt XVI zaproponuje Kościół przyjazny, który bazując na własnej wierze wniesie swój wkład w budowanie współczesnego społeczeństwa” – mówił dalej abp Migliore.

Przypomniał, że w Londynie Ojciec Święty podejmie m.in. zagadnienie edukacji katolickiej i roli, jaką odgrywa ona w brytyjskim systemie oświatowym. A dzięki internetowi papież będzie mógł zwrócić się do każdej szkoły w tym regionie.

 

Za ważne nuncjusz uznał też spotkanie Benedykta XVI z przywódcami różnych instytucji publicznychw Zjednoczonym Królestwie, które należą do różnych wyznań. „Papież będzie z nimi rozmawiał o tym, jak ważny jest Bóg jako przewodnik, który formuje i inspiruje ku wspólnemu dobru” – zapewnił abp Migliore.

 

Zaznaczył również, że w kraju, w którym narodził się anglikanizm, „wizyta będzie mieć także charakter ekumeniczny” – przede wszystkim za względu na beatyfikację kardynała Jana Henry'ego Newmana.

 

„Będzie ona potwierdzeniem i umocnieniem intensywnych kontaktów między katolikami a chrześcijanami innych wyznań oraz pozwoli lepiej poznać postępy i trudności na drodze do pełnej jedności” – powiedział watykański dyplomata.

 

Przypomniał, że spotkanie Jana Pawła II i arcybiskupa Canterbury oraz ich wspólna modlitwa i deklaracja w 1982 rozpoczęły drugi etap oficjalnego dialogu między Wspólnotą Anglikańską a Kościołem katolickim. „Dziś wiele wspólnot lokalnych spotyka się na wspólnej modlitwie i podejmuje wspólne inicjatywy duszpasterskie i charytatywne. Regularnie spotykają się także biskupi obu tradycji” – dodał arcybiskup.

 

„Mimo istniejących jeszcze wielu problemów we wzajemnych stosunkach, z którymi trzeba się zmierzyć, z perspektywy świadectwa chrześcijańskiego, wspólnego katolikom i anglikanom, można mieć nadzieję, że kiedyś spełni się marzenie Chrystusa i „nastanie jedna owczarnia” – dodał na zakończenie przedstawiciel papieża w Polsce.

 

Gospdarz spotkania, ambasador Ric Todd zapewnił dzienikarzy, że wizyta Benedykta XVI jest „wielkim zaszczytem dla jego kraju”. Ambasador podkreślił, że choć podróż papieska ma wymiar przede wszystkim i jest bardzo ważna zwłaszcza dla katolików, „których mamy 6 milionów”, to „będzie to również okazja do rozmowy o problemach globalnych, ubóstwie i zmianach klimatycznych, które się teraz potęgują”. 

 

„Papież powiedział: «jeśli chcecie kontynuować pokój, chrońcie swoją ziemię». Rząd brytyjski uważa, że Benedykt XVI, przekładając wiarę na działanie, dał wspaniały przykład tym wszystkim, którzy ze swojej wiary czerpią wskazówki na życie” – zakończył swą wypowiedź Todd. 

 

Benedykt XVI odwiedzi Wielką Brytanie w dniach od 16 do 19 września.

 

 

 

 

 

      

Źródło: KAI