Image O godzinie 4.25 rozpoczęły się na Westerplatte uroczystości 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po raz pierwszy obchodom rocznicy pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża towarzyszyła historyczna inscenizacja. Widowisko przygotował Bogusław Wołoszański. W czasie porannych uroczystości swoje przemówienia wygłosili: abp Sławoj Leszek Głódź, Paweł Adamowicz, Bronisław Komorowski.


- Niech to miejsce stanie się miejscem pokoju - powiedział w środę o świcie na Westerplatte metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości związanej z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

- Świt na Westerplatte i świt w Wieluniu wpisał się w cały holocaust drugiej wojny światowej. Tu padły strzały, w Wieluniu w tym samym czasie padały bomby - powiedział Głódź.

 

- To są miejsca, które rozpoczęły dramat drugiej wojny światowej; tu się zaczęło i tu w dużej mierze się kończyło, bo przecież przyszedł moment, kiedy w tym miejscu stanął wysłannik pokoju Jan Paweł II. Cywilizacja śmierci zmierzyła się z cywilizacją życia - mówił abp Głódź.

 

Podkreślił, że dzisiaj drogi polskich i niemieckich żołnierzy "krzyżują się inaczej" - żołnierze Bundeswehry idą z Warszawy z pielgrzymką do Częstochowy - a więc w stronę Wielunia.

 

- Niech to miejsce stanie się miejscem pokoju, bowiem tutaj doszło do pojednania żołnierzy niemieckich i naszych żołnierzy - zaapelował metropolita gdański.

 

- Westerplatte było jednym z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego – mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. - Tutaj - mówił prezydent - runął świat, 71 lat temu wywróciło się wszystko, co było podstawą egzystencji narodów, państw, ludzi. Jak zaznaczył, to na Westerplatte "runął ład polityczny, zawaliły się państwa, rozpoczął się najstraszniejszy okres w dziejach Europy", który przyniósł stratę kilkudziesięciu milionów ludzi. "Jest coś szczególnego w scenariuszach dziejów pisanych przez Pana historii, bo przecież to w Gdańsku, na polskim wybrzeżu też jest ten wielki szmat ziemi, od którego rozpoczęła się skuteczna walka, skuteczna droga ku wolności" - mówił prezydent.

O godzinie 12.00 jak co roku, odbędzie się msza św. na Westerplatte. Nabożeństwo zostanie odprawione przez bp. Ryszarda Kasynę na placu przy kwaterach mjr. Henryka Sucharskiego i obrońców Westerplatte.

 

Image