Image Od 16 do 19 września trwać będzie podróż apostolska Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. Papieska pielgrzymka na pewno przyczyni się do pozytywnego zaprezentowania samego chrześcijaństwa jak i Kościoła katolickiego – uważa watykański rzecznik prasowy ksiądz Federico Lombardi SJ.


 

Ks. Federico Lombardi SJ zwraca uwagę, że dobra i pozytywna posługa Ojca Świętego w społeczeństwie jakby uległa zapomnieniu podczas ostatnich dyskusji i chwil trudności dotyczących wiarygodności, a co za tym idzie autorytetu Kościoła, co wiązało się chociażby z nadużyciami seksualnymi wśród duchowieństwa. Ta pielgrzymka – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Federico Lombardi – może pomóc w odkryciu i docenieniu fundamentalnego wkładu wiary w życie społeczeństwa.

„To, czego można oczekiwać po tej pielgrzymce, to zaprezentowanie zarówno wiary chrześcijańskiej, jak i posługi Kościoła w bardzo rozwiniętym, ale zarazem mocno zsekularyzowanym społeczeństwie, jak to ma miejsce w Wielkiej Brytanii – powiedział watykański rzecznik prasowy. – Myślę, że w takich realiach wiele osób zadaje sobie pytanie zarówno o samą wartość chrześcijańskiego świadectwa, jak i o obecność katolickiego świadectwa w społeczeństwie. Warto pokazać, że jest to dar dla całej społeczności, bogactwo oferowane zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i zaangażowania w edukację, służbę zdrowia, czy w dzieła miłosierdzia. To jest coś bardzo ważnego. Miejmy nadzieję, że papieska podróż pozwoli odkryć tę przyjazną stronę Kościoła katolickiego i wiary chrześcijańskiej, w społeczeństwie, które pewno nie do końca jest tego świadome. Chcielibyśmy, by ta podróż Papieża była manifestacją dobra, jego pozytywności w społeczeństwie, szczególnie w czasie, kiedy byliśmy świadkami dyskusji, chwil trudności, gdy chodzi o wiarygodność, a co za tym idzie autorytet Kościoła, co chociażby wiązało się z nadużyciami seksualnymi… Stąd chcemy zaprezentować skuteczne, pozytywne i fundamentalne przesłanie Kościoła dla współczesnego świata; dla społeczeństwa nowoczesnego, pluralistycznego, ale zarazem zsekularyzowanego, tak by znów umiało docenić w swym życiu pozytywny wkład wiary”.

Ks. Lombardi SJ wskazał na ogromne znaczenie spotkania Papieża z przedstawicielami życia społecznego oraz świata kultury, a także na ekumeniczny wymiar pielgrzymki. Przypomniał, że toczy się dyskusja na temat tożsamości Kościoła anglikańskiego, co przekłada się także na relacje anglikańsko-katolickie.

„Program pielgrzymki jest bardzo bogaty i zróżnicowany – zauważył rzecznik prasowy Watykanu. – Duże oczekiwanie budzi już pierwszego dnia spotkanie Papieża z królową. To będzie zarazem dzień spotkania ze Szkocją, co stanowi ważną część tej podróży. Chciałbym przypomnieć, że dokładnie w dniu, kiedy Papież tam będzie przypada wspomnienie św. Niniana, patrona ewangelizacji Szkocji. Jest to bardzo ważny dzień dla Szkotów. Chciałbym też wskazać ważne przemówienie Papieża w Westminster Hall gdzie spotka się z przedstawicielami życia społecznego, ze światem kultury, z wszystkimi najważniejszymi i najbardziej znaczącymi reprezentantami brytyjskiego społeczeństwa. Myślę, że to spotkanie będzie szczególnie uważnie śledzone. Potem wymiar ekumeniczny podróży. Spotkanie z prymasem Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupem Canterbury: celebracja ekumeniczna ma naprawdę wielkie znaczenie. Zdajemy sobie sprawę, że wspólnota anglikańska przeżywa obecnie delikatne chwile, trwają w jej łonie dyskusje. Jest to moment delikatny także, gdy chodzi o relacje z Kościołem katolickim, ponieważ wewnętrzne dyskusje odbijają się na relacjach katolicko-anglikańskich. Nie można też zapomnieć o czuwaniu w Hayd Parku i beatyfikacji kard. Newmana. Papieska wizyta kończy się właśnie spotkaniem z tą wybitną postacią stanowiącą jakby duchowe serce całej pielgrzymki. Pamiętajmy, że Papież przyjął zaproszenie do odwiedzenia Wielkiej Brytanii właśnie w związku z beatyfikacją kard. Newmana – mówił ks. Lombardi SJ.

 

Podróż apostolska Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii obejmie następujące miasta: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało jej szczegółowy program:

 

Ojciec Święty odleci z rzymskiego lotniska Ciampino w czwartek 16 września o godz. 8.10, a na lotnisku międzynarodowym w Edynburgu spodziewany jest tegoż dnia o godz. 10.30 czasu miejscowego. Oficjalna ceremonia powitania rozpocznie się o godz. 11 w Pałacu Królewskim Holyroodhouse, po czym papież złoży wizytę kurtuazyjną królowej Elżbiecie II. Na 11.40 przewidziano jego spotkanie z członkami władz, a o 13 rozpocznie się obiad Ojca Świętego i członków delegacji watykańskiej z przedstawicielami miejscowego Kościoła katolickiego w Pałacu Arcybiskupim.

Następnie papież uda się do Glasgow, gdzie o 17.15 w Parku Bellahouston rozpocznie się Msza św. pod jego przewodnictwem i z jego kazaniem. Po jej zakończeniu na godz. 20.00 zaplanowano odlot z lotniska międzynarodowego w tym mieście do Londynu – tam na lotnisku Heathrow samolot papieski jest oczekiwany o 21.25, skąd Benedykt XVI przejedzie do nuncjatury apostolskiej, która będzie jego rezydencją w czasie pobytu na Wyspach Brytyjskich.

17 września Ojciec Święty odprawi prywatną Mszę św. w kaplicy nuncjatury, po czym wyjedzie do Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham. O godz. 10.00 rozpocznie się tam spotkanie ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców katolickich, których papież pozdrowi i do których wygłosi przemówienie, a o 11.30 spotka się tam z przywódcami innych religii.

Na godz. 16 przewidziano wizytę kurtuazyjną Ojca Świętego u arcybiskupa Canterbury w Pałacu Lambeth, podczas której obaj zwierzchnicy religijni wygłoszą przemówienia. O godz. 17.10 w Westminster Hall (ratusz dzielnicy Westminster) rozpocznie się spotkanie Benedykta XVI z czołowymi przedstawicielami angielskiego społeczeństwa obywatelskiego, świata akademickiego, kulturalnego i przedsiębiorców oraz z korpusem dyplomatycznym i przywódcami religijnymi – papież wygłosi do nich przemówienie. Na zakończenie tego dnia w anglikańskim Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey) o 18.15 rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego przemówi papież.

W sobotę 18 września Benedykt XVI spotka się w Pałacu Arcybiskupim w Westminsterze kolejno – o godz. 9 z premierem, w 20 minut później – z wicepremierem i o 9.30 – z przywódcą opozycji. O godz. 10 w katolickiej katedrze Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Westminsterze rozpocznie się pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem papieża i z jego kazaniem. O 17 Ojciec Święty odwiedzi dom rekolekcyjny św. Piotra w londyńskiej dzielnicy Lambeth i wygłosi tam przemówienie, a na zakończenie tego dnia – o godz. 18.15 w Hyde Parku rozpocznie się czuwanie modlitewne przed przewidzianą na niedzielę Mszą św., połączoną z beatyfikacją kard. Johna H. Newmana.

Nazajutrz, w ostatnim dniu wizyty o godz. 8 Benedykt XVI pożegna się z personelem nuncjatury, która była jego „domem” w czasie pobytu w Zjednoczonym Królestwie, po czym o 8.45 odleci śmigłowcem z Parku Wimbledońskiego do Birmingham, gdzie jest spodziewany o 9.30. O godz. 10 w miejscowym Parku Cofton rozpocznie się Msza św., połączona z beatyfikacją sługi Bożego kard. Johna Henry’ego Newmana przez Ojca Świętego, który wygłosi też kazanie. W południe odmówi z wiernymi modlitwę Anioł Pański.

O 13.10 papież złoży prywatną wizytę w oratorium św. Filipa Nereusza w Edgbaston na przedmieściach miasta, po czym o 13.45 w Kolegium Domu Oscott spożyje obiad wraz z biskupami z Anglii, Walii i Szkocji, z którymi następnie spotka się tam w 3 godziny później. O 18.15 na lotnisku międzynarodowym w Birmingham rozpocznie się ceremonia pożegnania, podczas której Benedykt XVI wygłosi przemówienie. O 18.45 samolot z papieżem i delegacją watykańską odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest o 22.30.

Podróż Benedykta XVI na Wyspy będzie jego 17 wyjazdem poza granice Watykanu i Włoch, a Wielka Brytania stanie się w ten sposób 19 krajem, który odwiedzi.

 

 

 

 

  

Źródło: Radio Watykańskie