Image Ks. prof. Michał Heller został laureatem Feniksa 2010 – Nagrody Głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – ogłoszono podczas uroczystości otwarcia XVI Targów Wydawców Katolickich, które odbyły się w dniach 7-9 maja br. Od tego roku odbywają się one w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. 137 wydawców prezentowało na nich swoją ofertę: książki i różne multimedia.


 

Otwierając XVI Targi Wydawców Katolickich bp Tadeusz Pikus podkreślił, że są one wielkim wydarzeniem kulturalnym, ale również religijnym i społecznym. Wyraził radość, że impreza ta gromadzi liczne wydawnictwa z Polski a także gości specjalnych z zagranicy. - Niech te targi będą także świętem kultury duchowej – życzył również dyrektor XVI TWK ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

 

Bp Pikus przypomniał, że tegoroczne targi miały się odbyć w kwietniu, ale zostały przełożone z powodu żałoby narodowej. – Wspominając tych, którzy stracili życie w sposób tragiczny i niespodziewany a byli to reprezentanci wszystkich środowisk i światopoglądów uczcijmy ich pamięć – zachęcał zebranych, po czym odmówił modlitwę za zmarłych. Pracę na rzecz „tego szczególnego segmentu rynku książki” jaką jest książka katolicka docenił w specjalnym liście skierowanym do organizatorów XVI Targów Wydawców Katolickich minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wyraził nadzieję, że targi te będą zajmowały coraz silniejszą pozycję w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Warszawy.

 

Podczas uroczystości otwarcia XVI Targów Wydawców Katolickich ogłoszono nazwiska laureatów nagród przyznawanych co roku przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Nagrodę główną – Feniks 2010 przyznano ks. prof. Michałowi Hellerowi „za świadectwo życia kapłana i wybitnego uczonego otwartego na największe wyzwania współczesnego świata”. Ponadto w tym roku przyznano również Feniksa Diamentowego, którego laureatem został prymas-senior kard. Józef Glemp „w dowód uznania dla posługi prymasowskiej”. Nagrodę specjalną przyznano prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu za prace poświęcone Fryderykowi Chopinowi a także – pośmiertnie - zmarłemu tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem rektorowi UKSW ks. prof. Ryszardowi Rumiankowi – za całokształt jego pracy naukowej.

 

Stowarzyszenie przyznało również nagrody i wyróżnieniach w kilku kategoriach. W kategorii literackiej nagrodę otrzyma Edycja św. Pawła za „Beskidzkie rekolekcje” Wandy Połtawskiej, w kategorii nauk kościelnych zostanie uhonorowane Wydawnictwo WAM za „Cannes Patrum Graecorum” („Kanony Ojców Greckich”) Arkadiusza Barona i Henryka Pietrasa SJ. W kategorii edytorskiej nagrodę przyznano Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu „Znak” za „Modlitewnik ojca Leona Knabita” a w kategorii książka dla dzieci – Centrum Myśli Jana Pawła II za „Papieskie abecadło” Tomasza Jeża. W kategorii książka dla autora zagranicznego nagrodę otrzyma Wydawnictwo WAM za „Historię rozłamu kościoła wschodniego i zachodniego. Od czasów apostolskich do Soboru Florenckiego”, której autorem jest Henry Chadwick. Natomiast w kategorii publicystyka religijna nagrodę przyznano Wydawnictwo Fronda za wywiad rzekę z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim pt. „Kościół, Żydzi, Polska”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzyma również Dom Wydawniczy „Rafael” za książkę pt. „Żywot wieczny. Amen” Aliny Petrowej Wasilewicz z KAI.

 

 

 

 

 

Źródło: KAI