Image Co najmniej raz w roku spowiada się 74 proc. Polaków. Znaczna część robi to przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Socjologowie podkreślają też, że odsetek korzystających z sakramentu pojednania nie spada.

Z 74 proc. korzystających z Bożego Miłosierdzia w konfesjonale w dniu badania (maj 2009 r.) 6 proc. stwierdziło, że spowiadało się w ostatnim tygodniu, 22 proc., że w ostatnim miesiącu. A 13 proc. przyznało, że przed kilkoma miesiącami. Z badań wynika, że Polacy spowiadają się tak samo często jak 12 lat temu, kiedy to badanym takie same pytania postawił pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

– Wysoki i stabilny odsetek przystępujących do spowiedzi można interpretować jako żywotność religijności, która jest akceptacją nakazów i zaleceń Kościoła zawartych w katechizmie Kościoła katolickiego – mówi autor badań ks. dr hab. Sławomir H. Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW.

Duchowny wskazał, że przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi i wyznać wszystkie grzechy. Sondaż UKSW pokazuje, że chętniej spowiadają się kobiety niż mężczyźni (80 proc. - 67 proc.) i mieszkańcy wsi niż dużych miast.

Wyniki badań różnicują się też ze względu na status społeczno-zawodowy. Wśród rolników np. spowiada się 89 proc., a wśród robotników 73 proc. Znacznie częściej spowiadają się też emeryci i renciści niż osoby pracujące zawodowo i bezrobotni. Sondaż wskazuje też na, że odsetek spowiadających się wzrasta razem z wiekiem.

Źródło: Portal internetowy Fronda