Image W całym kraju rośnie liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W diecezji tarnowskiej szafarzy jest już ok. 700, w katowickiej ok. 500. W archidiecezji krakowskiej, gdzie działają dopiero od pięciu lat, pomaga 136 mężczyzn, ale kolejnych 69 właśnie się przygotowuje.


 

Podobnie w diecezji bydgoskiej, jednej z najmłodszych w kraju. Tutaj działa 230 szafarzy, a w miniony weekend zgłosiło się kolejnych 30 kandydatów.

 

Ks. Jerzy Serwin, duszpasterz szafarzy w archidiecezji krakowskiej tłumaczy, że w większości parafii na jednego kapłana przypada około 20 chorych. - Przychodzi do nich najczęściej raz w miesiącu. Spowiada, udziela sakramentu namaszczenia chorych i komunii. Ale w niedzielę już nie może u nich być, bo jest zajęty duszpasterstwem parafialnym. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc szafarzy.

 

Trzy lata temu Konferencja Episkopatu Polski stwierdziła, że w polskich kościołach także kobiety mogą udzielać komunii. Kandydatek jest jednak niewiele. - W Polsce szafarkami jest zaledwie sto pań. Większość to siostry zakonne - mówi ks. Wenancjusz Zmuda, opiekun szafarzy w diecezji bydgoskiej.

 

Kurs dla nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej odbędzie się również w Tarnowie dniach: 6, 13, 20 i 27 marca oraz 10 i 17 kwietnia. Kurs rozpoczyna się o godz. 9.00 (Mszą św. w kościele Księży Filipinów). Następnie do godz. 13.45 odbywają się wykłady na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. (KDI)

 

Jeśli w domach naszej parafii pozostają osoby chore, starsze, niepełnosprawne i nie są jeszcze objęte pomocą duszpasterską w formie comiesięcznych odwiedzin kapłana i niedzielnej Komunii św. przynoszonej przez szafarzy, bardzo prosimy najbliższych z rodziny o umożliwienie chorym korzystania z sakramentów św. w domu. Można te osoby zgłaszać w zakrystii. Obecnie taką pomocą duchową obejmujemy regularnie ok. 50 osób.