Image Jak wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego znaczna część osób uznających się za katolików opowiada się za in vitro. Osoby, które są przeciw „nie mają właściwych argumentów”. Dlatego Instytut wnosi o debatę podobną do tej odnośnie aborcji z lat 90.


 

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez ISKK w 2009 r. wśród uważających się za „aktywnych katolików” pokazują, że 42,5 proc. katolików potrafi wytłumaczyć, dlaczego są przeciwko in vitro. Tyle samo respondentów nie potrafi tego wytłumaczyć. A 14 proc. w ogóle unika tej dyskusji.

Instytut powołuje się na też na badania przeprowadzone w 2008 r. w diecezji radomskiej. Według nich 34 proc. pytanych dopuszcza zapłodnienie metodą in vitro, 28 proc. jest przeciwnych, a reszta nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Jak to zmienić? Być może zmianę w podejściu katolików do in vitro może przynieść debata na ten temat.

ISKK powołuje się przy tym publiczną dyskusję w sprawie aborcji, która toczyła się w naszym kraju w latach 90. Dziewiętnaście lat temu (w 1991 r.) przeciwko zabijaniu dzieci opowiadało się 36,7% Polaków. A już siedem lat później taki sprzeciw wyrażało 62%. W 2002 r. 61% Polaków uznawało aborcję za niedopuszczalną. Instytut wskazuje, że obecnie poziom akceptacji stosowania metody in vitro przedstawia się tak samo, jak poziom akceptacji aborcji, gdy rozpoczynała się debata na ten temat w 1991 roku.

W diecezji tarnowskiej edukowanie nie tylko w kwestii in vitro, ale też naprotechnologii postanowiono zacząć od księży.  Sami zgłaszali potrzebę dokształcenia się w tej tematyce, gdyż zgłaszają się do nich ludzie, czy to w kancelarii parafialnej, czy w konfesjonale, z pytaniami o etyczną ocenę metody in vitro. Podobnie na lekcjach religii młodzież pyta księży o opinie na temat – wyjaśnia szef wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii ks. Wiesław Piotrowski. W połowie grudnia u.r. katolickie media postanowiły wspólnymi siłami wesprzeć stanowisko Kościoła w sprawie in vitro, publikując specjalny dodatek bioetyczny.

 

 

 

Źródło: KAI