Image "Wy jesteście świadkami tego" - w 2010 roku te właśnie słowa, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 24,48) są hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego z inicjatywy Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego.

W chrześcijaństwie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 (niegdyś święta Katedry św. Piotra) do 25 stycznia (święta Nawrócenia św. Pawła). Został zaproponowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona, założyciela wspólnoty Franciszkanów Pojednania.

Sobór Watykański II w Dekrecie o ekumenizmie Unitatis redintegratio nalegał na tę modlitwę, potwierdzając "swą świadomość, że ten święty plan pojednania wszystkich chrześcijan w jedności jednego i jedynego Kościoła Chrystusowego przekracza ludzkie siły i zdolności" (Unitatis redintegratio, 24).

W ramach Tygodnia odbywa się na całym świecie szereg konferencji, spotkań i nabożeństw organizowanych przez Rady Ekumeniczne, Konferencje Episkopatów i inne organy Kościołów różnych krajów.

Przyłączmy się do modlitwy, zarówno parafialnej, jak i prywatnej, która jednoczy wszystkie Kościoły chrześcijańskie wokół wspólnej troski, „aby byli jedno”.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej http://www.ekumenia.pl/