Image Zabytkowe kaplice, ołtarze i solne rzeźby o tematyce sakralnej są już dostępne dla turystów zwiedzających kopalnię soli w Wieliczce. Uroczystego otwarcia i poświęcenia podziemnego szlaku pielgrzymkowego dokonał 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.


Szlak w podziemiach kopalni nosi nazwę „Szczęść Boże”. Wiedzie wśród solnych i drewnianych kaplic, ołtarzy i rzeźb, które są świadectwem pobożności wielickich górników. Ci swoją pracę od wieków oddawali pod opiekę świętych patronów.

Szlak rozpoczyna się w kaplicy św. Antoniego. Tam umieszczono pamiątkową tablicę, którą poświęcił kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski podkreślił, że szlak nie tylko przypomina pielgrzymom o cudach natury, których nie brakuje w wielickiej kopalni, ale jest także „świadectwem głębokiej wiary ludzi, którzy przez wieki pracowali w tej kopalni i stworzyli wspaniałą kulturę”.

Z XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego szlak prowadzi przez kaplicę św. Krzyża do kaplicy św. Kingi, która jest sercem kopalni i podziemnym sanktuarium patronki solnych górników. Ten wykuty w soli w XIX wieku podziemny kościół jest żywym świadectwem pobożności wieliczan, miejscem, w którym obecne są relikwie św. Kingi oraz solny pomnik Jana Pawła II. Pątnicy mogą także wziąć udział we Mszy Świętej odprawianej w kaplicy Św. Jana – 135 metrów pod ziemią.