Image Obchodzimy dzisiaj święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Uroczystość ta upamiętnia zdarzenie objawienia się Boga poganom. Ich pierwszymi reprezentantami są trzej mędrcy ze Wschodu. Kasper, Melchior i Baltazar. Składając Dzieciątku Bożemu złoto, uznali w Nim króla, składając mirrę, uznali w Nim prawdziwego człowieka, a składając kadzidło, uznali w Nim Boga.

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze  Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?
Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon.
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.
Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela.
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy.
A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon.
Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.
Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. Mt 2:1-12 (BT)

Symbole:

C + M + B  -  Inicjały C+ M + B  odczytuje się jako błogosławieństwo. Jest to skrót od: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi dom. Imiona: Kacper, Melchior, Baltazar pojawiły się w tradycji dopiero w X w. Istnieje zwyczaj oznaczania drzwi mieszkań ich pierwszymi literami K + M + B na znak wiary, że mieszkający w nich chrześcijanie na wzór Mędrców przyjęli narodzonego Jezusa jako swojego Boga i Króla. Zwyczaj ten nawiązuje także do Księgi Wyjścia, która mówi, że Izraelici znaczyli drzwi i progi domów krwią baranka, aby Pan nie pozwolił wejść niszczycielowi do wnętrza (Wj 12,21-28).

Gwiazda - Chrystus objawiał się na różne sposoby. Prostym pasterzom posłał anioła (Łk 2,9-14), Mędrcom ukazał gwiazdę (Mt 2,2), uczniom uczynił w Kanie cud zmiany wody w wino (J 2,1-12) oraz objawił swoje Bóstwo w czasie Chrztu w Jordanie (Mt 3,13-17). W liturgii Uroczystości Objawienia Pańskiego słyszymy: Dzisiaj Chrystus objawił się jako Zbawiciel. Dlatego nie świętujemy jedynie przeszłego faktu. Świętujemy narodzonego ponad 2000 lat temu Chrystusa, który objawił się człowiekowi i nadal mu objawia się każdego dnia wzywając go do wiary.

Poświęcenie złota, kadzidła, mirry i kredy odbędzie się w naszym Kościele na każdej Mszy św. Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i Misyjny Dzień Dzieci, w którym modlimy się szczególnie za księży diecezjalnych pracujących na misjach i za wszystkich misjonarzy pochodzących z naszej diecezji. Na Mszy św. o godzinie 16.00 będzie uroczyste zakończenie Kolędy Misyjnej. Zapraszamy wszystkich kolędników.

W uroczystość Trzech Króli - składając drobną ofiarę na potrzeby ubogich - będzie można nabyć kadzidełko z poświęconą kredą, przygotowane przez naszą Caritas.