Image Z najnowszych badań religijności Polaków wynika, że najwyższa frekwencja na niedzielnej Mszy świętej, przyjmowanie Komunii św., zaangażowanie wiernych w działalność wspólnot i ruchów katolickich jest w diecezji tarnowskiej.

70 proc. wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną Mszę św., a 24,6 proc. przyjmuje Komunię świętą. To o 3 proc. więcej w porównaniu z poprzednimi latami.

Dane dotyczące praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się 11 października 2009 roku.

"U nas mocno zakorzeniona jest tradycja chodzenia do kościoła całymi rodzinami. Ponadto wiele osób angażuje się w działalność ruchów i stowarzyszeń, co mobilizuje do pełnego uczestnictwa we Mszy św." - mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Wiesław Piotrowski.

Najwięcej, bo aż 88,5 proc., regularnie praktykujących jest w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie. Tam też jest największy wskaźnik osób przystępujących w niedzielę do Komunii św. (34 proc.). Prawie 30 % wskaźnik comunicantes jest w dekanatach Limanowa i Czchów.

Wysoka frekwencja jest też w archidiecezji krakowskiej, gdzie na niedzielne Msze chodzi 51 proc. wiernych, a do Komunii przystępuje ok. 16,5 proc. uczestniczących w nabożeństwie.

Wstępne, ogólnopolskie dane z tegorocznego liczenia wiernych wskazują, iż w Polsce spada liczba katolików, którzy uczestniczą w niedzielnych Mszach świętych. Tylko w diecezji tarnowskiej utrzymuje się ona na mniej więcej stałym, najwyższym w kraju poziomie.

Źródło: Portal internetowy Fronda