W tym tygodniu przypadają tradycyjne dni modlitw o urodzaje - dni krzyżowe. Udamy się do trzech krzyży, aby modlić się o dobre urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Nie urządzamy procesji, natomiast gromadzimy się przy krzyżach o godzinie 16.45.

 

 

 

 

Przy krzyżu - na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Kilińskiego gromadzimy się w poniedziałek, przy krzyżu na ul. Szkotnik (Zagrody) gromadzimy się we wtorek, w środę przy krzyżu na ulicy Warszawskiej - Powstańców Warszawy. Nabożeństwa majowe będą o godz. 17.30.

 

Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

 

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.

Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”. W naszej diecezji jedynie w niektórych parafiach wiejskich odprawiane są Dni Krzyżowe.

 

Dni między Wniebowstąpieniem Pańskim a Zielonymi Świętami są czasem modlitwy o dar Ducha Świętego. Dlatego od piątku przed obecnym Wniebowstąpieniem Pańskim odprawiamy Nowennę do Ducha Świętego poleconą Kościołowi przez papieża Leona XIII w roku 1895 i 1897.