Image Mimo deklarowanych silnych związków z religią i tradycją, nie wszystkie jednak elementy doktryny katolickiej są przez Polaków przestrzegane. Tak wynika z badań „Rodzina – religia – społeczeństwo 2009" przeprowadzonych przez Instytut Socjologii UKSW. Jak zaznacza kierujący zespołem badawczym ks. prof. Sławomir Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW wyniki tegorocznych badań niewiele różnią się od tych z 1998 r. Obecnie 93 proc. pytanych określiło siebie jako katolików, 81 proc. nazwało się głęboko wierzącymi lub wierzącymi.


Badania pokazują, że najwyższy odsetek głęboko wierzących i stale praktykujących jest wśród kobiet, osób po 65. roku życia oraz mieszkańców wsi. Polacy chętnie deklarują przywiązanie do zwyczajów świątecznych i czynią niezależnie od głębokości swojej wiary.

 

Aż 99 proc. badanych mówi, że obchodzi święto Bożego Narodzenia. Prawie tyle samo świętuje Wielkanoc. - To już jest część naszej tradycji i kultury. Dlatego nawet osoby niewierzące przestrzegają tych zwyczajów – komentuje dla „Rzeczpospolitej” socjolog z UW, Maria Rogaczewska.

 

Zdecydowana większość Polaków przestrzega zwyczajów ściśle związanych z religią. 87 proc. badanych przyznało, że pości w Popielec i Wielki Piątek, 78 proc. uczestniczy w procesji Bożego Ciała, a 63 proc. bierze udział w nabożeństwach drogi krzyżowej co świadczy, że religijność Polaków jest żywa i nie ogranicza się tylko do tradycji.

 

Większy rozdźwięk pojawił się w odpowiedziach, gdy pytający pytali o kwestie moralne. 51 proc. badanych deklaruje, że ślub cywilny jest równie dobry jak kościelny, 47 proc. akceptuje współżycie seksualne przed ślubem, a połowa stosowanie środków antykoncepcyjnych.

 

Zaobserwować można natomiast wzrost akceptacji dla kilku elementów nauki Kościoła. 68 proc. badanych uważa, że aborcja jest niedopuszczalna (w 1993 r. twierdziło tak o 5 proc. mniej pytanych). Ponad 60 proc. jest przeciwne eutanazji, a 66 proc. praktykom homoseksualnym. Aż 89 proc. za niedopuszczalną uważa zdradę małżeńską, a 51 proc. rozwód.

 

Polacy nie akceptują też w równym stopniu prawd wiary. 85 proc. wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa, 84,5 proc. w istnienie Trójcy Świętej, a 80 proc. w niepokalane poczęcie Matki Boskiej. Nieco mniej (73,5 proc.) akceptuje wiarę w życie wieczne jako nagrodę lub karę za ziemskie uczynki, wierzy we wniebowzięcie Matki Bożej (71,5 proc.) i istnienie piekła (68,5 proc.).

 

  

 

 

 

Źródło: Portal internetowy Fronda