Image Wolontariuszem może zostać każdy, kto gotów jest poświęcić część swojego wolnego czasu na pomaganie innym, ale jak wynika z danych Stowarzyszenia Klon/Jawor jedynie 12,9 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku działało jako wolontariusz.


 

Najczęściej wymienianym powodem zaangażowania w wolontariat (47,5 proc.) jest przyjemność płynąca z tej działalności oraz to, że jest ona interesująca. Najczęściej wskazywanym powodem braku zaangażowania się wolontariat była zaś niedostateczna ilość czasu (43,4 proc.).

 

Wynik na poziomie 12,9 proc., czyli ok. 3,8 mln osób jest zbliżony do odnotowanego w roku ubiegłym i dwa lata temu. Zdaniem uczestników konferencji, wolontariat w Polsce przeżywa kryzys i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić i powrócić do poziomu z lat 2005 i 2006, kiedy w udział w wolontariacie deklarowało ponad 20 proc. Polaków.

 

Jak wynika z badań, w 2009 roku wolontariusze wspierali najczęściej Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Ochotniczą Straż Pożarną, GOPR, WOPR, a także organizacje działające w sferze edukacji i wychowania oraz ruchy religijne.

 

Sondaż dowodzi, że osoby, które poświęcają swój czas na pracę w organizacjach społecznych częściej niż inni respondenci przekonani są o tym, że "Polacy potrafią porozumiewać się między sobą pomimo różnic, jakie ich dzielą" (72 proc. wolontariuszy i 58 proc pozostałych respondentów). Częściej też uważają, że "większości ludzi można ufać" (odpowiednio 53 i 41 proc.) oraz, że obywatele, działając wspólnie, mogą skutecznie rozwiązywać problemy w swoich społecznościach lokalnych (80 i 59 proc.).

 

Sondaż na temat wolontariatu stowarzyszenie przeprowadziło we współpracy z firmą SMG KRC w listopadzie na próbie 1002 Polaków, powyżej 15. roku życia.

 

 


Źródło: PAP