ImageW II niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, po raz dziesiąty obchodzony jest Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. Towarzyszy mu hasło roku duszpasterskiego „Bądźmy świadkami Miłości”. Tradycyjnie 6 grudnia związany jest z postacią św. Mikołaja, stąd jest on patronem tegorocznych obchodów. W parafiach w kraju będzie w tym dniu przeprowadzana zbiórka na rzecz Kościoła na Wschodzie.


 

Jak podkreśla ks. dr Józef Kubicki, dyrektor powołanego 20 lat temu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, najcenniejszy dar Kościoła w Polsce dla Kościoła na Wschodzie to duchowni, zakonnice i świeccy, którzy wyjeżdżają do krajów Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Do tej pory do pomocy odradzającemu się Kościołowi katolickiemu na Wschodzie wyjechało 1300 osób, w tym prawie 250 kapłanów diecezjalnych i blisko 450 kapłanów zakonnych i 23 braci zakonnych, blisko 500 sióstr zakonnych oraz kilkanaście osób świeckich. To oni są wśród mieszkających na Wschodzie świadkami Miłości, niosąc nadzieję Zbawienia w Chrystusie, ale i pomoc najbardziej potrzebującym.

 

Już przed Dniem Modlitwy w seminariach duchownych i zakonach było odprawiane triduum modlitewne w intencji katolików na Wschodzie i posługujących tam duszpasterzy i sióstr zakonnych. Do modlitwy w sposób szczególny zaproszone są osoby starsze i chore, by mogły włączyć się duchowo w dzieło ewangelizacji Wschodu. W tym dniu w radiu i telewizji będą transmitowane Msze św., podczas których w sposób szczególny zostanie podkreślona modlitwa za Kościół na Wschodzie.

 

W zeszłorocznej zbiórce przeprowadzonej w parafiach w całej Polsce zebrano 2,1 mln złotych. Dzięki niej zrealizowano 317 próśb nadesłanych z parafii, od sióstr i braci zakonnych pracujących w Kościele na Wschodzie.

 

Warto odnotować, że Konferencje Episkopatów Kościoła na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie uczyniły drugą niedzielę Adwentu w swoich parafiach Dniem modlitwy wdzięczności za ofiarodawców i darczyńców, zwłaszcza za Kościół w Polsce i Polaków mieszkających na emigracji.

 

Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie istnieje od 1989 roku. Aktualnie w skład Zespołu wchodzą: bp Tadeusz Pikus jako przewodniczący oraz biskupi Tadeusz Bronakowski i Marian Rojek. Dyrektorem biura Zespołu jest ks. dr Józef Kubicki TChr.

 

                                 Modlitwa za Kościół na Wschodzie

 

Wiele jest serc ludzkich na świecie, które czekają na jedynego nauczyciela i Mistrza Jezusa Chrystusa. Dlatego prosimy Cię Boże, o nowe, święte, wielkoduszne, pełne entuzjazmu dla Ewangelii i Kościoła Chrystusowego na Wschodzie powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z rodzimych parafii. 
Niech Ci, których wybrałeś, z mocą Ducha Świętego zmieniają oblicze swoich serc i będą świętymi uczniami Chrystusa pośród współczesnego świata. 


Maryjo, która jesteś wychowawczynią powołań, pomagaj powołanym nieustannie kontemplować Jezusa Chrystusa. Spraw, by nastała pełna komunia między wszystkimi chrześcijanami Wschodu i Zachodu. 
Uproś o Matko, u swego Syna, Słowa Wcielonego potrzebne łaski i błogosławieństwo dla wszelkich dzieł duszpasterskich i charytatywnych prowadzonych w Kościele na Wschodzie. 


Zawierzamy Tobie, Pani Adwentowa wszystkich pracujących w Kościele na Wschodzie Pasterzy, kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wolontariuszy świeckich, aby stając się światłością Chrystusa byli odważnymi uczniami i świadkami Jego Ewangelii. 
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

               

               Image