Image Po raz pierwszy w historii diecezji tarnowskiej, 22 listopada br. zostały wręczone medale za zasługi dla Diecezji Tarnowskiej. Wyróżnienie ustanowił biskup ordynariusz Wiktor Skworc. Medale zostały przyznawane za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem działalności charytatywnej.


 

Medale zostały przygotowane w trzech wersjach: medal złoty, srebrny i brązowy. Wyróżnienie może być przyznane osobom świeckim i konsekrowanym, a także instytucjom i osobom prawnym.

Złoty medal „Dei Regno Servire” otrzymała Helena Gucwa matka kleryka Roberta Gucwy, który 15 lat temu został zamordowany w Afryce, jako misjonarz Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. "Ta ofiara, którą Pani Helena przed laty złożyła Bogu i Kościołowi trwa nadal. Przez nieustanną, pokorną modlitwę za Kościół i misje, wsparcie materialne i osobiste kontakty z misjonarzami, kontynuuje misję swojego syna. Jej dom jest autentycznym domem dla wielu misjonarzy i ludzi troszczących się o misje" podkreślił ks. Adam Nita kanclerz Kurii Diecezjalnej czytając uzasadnienie przyznania medalu.

W gronie wyróżnionych jest Maria Witkowska z Niecieczy – matka właściciela Bruk-Betu. Można powiedzieć, że jest szefową wydziału dobroczynnego firmy. Wiele osób oraz instytucji doświadczyło jej wsparcia. Pani Maria czynnie angażuje się w inicjatywy w rodzinnej parafii. Prowadzi m.in. Amatorski Teatr w Niecieczy.

Bp Wiktor Skworc wręczył także medal Marianowi Cyconiowi burmistrzowi Starego Sącza. "Z zaangażowaniem dba o piękno miasta św. Kingi, troszczy się o zachowanie tradycji, zabiega o podnoszenie poziomu kulturalnego dzieci i młodzieży. Jako czciciel św. Kingi szczególną troską otacza klasztor sióstr klarysek. Służy dobrą radą, konkretnym wsparciem, czego dowodem są różne dotacje otrzymane przez siostry na remont zabytkowego klasztoru" czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

Medal trafił także do rąk Wacława Prażucha prezesa Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Od 1996 r. czynnie angażuje się w działalność tego stowarzyszenia świeckich, odznaczając się sumiennością, oddaniem i talentem organizacyjnym. Dzięki jego zaangażowaniu Akcja Katolicka rozbudowała struktury parafialne i diecezjalne, podejmując wiele inicjatyw, w tym dekanalne dni modlitewno-formacyjne, dni społeczne w Gródku n. Dunajcem, różnego rodzaju konkursy.

Medal otrzymał Jerzy Maślanka dyrektor Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej w Tarnowie. Z poświęceniem i zaangażowaniem otacza troską podopiecznych tej placówki. Podejmuje liczne starania o poprawę warunków bytowych dotkniętych bezdomnością, nie zapomina również o ich potrzebach duchowych.

Medale za zasługi dla diecezji tarnowskiej zostały przygotowane w trzech wersjach: medal złoty, srebrny i brązowy. Wyróżnienie może być przyznane osobom świeckim i konsekrowanym, a także instytucjom i osobom prawnym. Na awersie umieszczono napis „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich”. Płaszczyznę centralną medalu wypełniają okrągłe medaliony, obrazujące ewangeliczne utożsamianie się Chrystusa z bliźnimi m.in. byłem w więzieniu, byłem głodny. Pośrodku awersu wkomponowano monogram Chrystusa. Na rewersie umieszczony jest herb diecezji tarnowskiej, tytuł medalu w języku łacińskim i polskim oraz herb biskupa ordynariusza.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przyznał także dwa srebrne medale i sześć brązowych. Wręczą je proboszczowie parafii z których pochodzą odznaczeni. Wszystkie osoby są czynnie zaangażowane w swoich wspólnotach parafialnych.

Na zakończenie Mszy św. wręczono także krzyże „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża). Otrzymała go Urszula Mróz, dyrektor hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej. Z wielkim zaangażowaniem kieruje tą placówką od początku jej istnienia tj. 10 lat. ''Wielkim sercem otacza pensjonariuszy jak również ich rodziny. Zabiega, aby byli otoczeni fachową opieką medyczną, nie zapomina o wsparciu duchowym. W każdym miesiącu organizuje spotkania dla rodzin osieroconych przez zmarłych pensjonariuszy hospicjum" czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

Krzyż otrzymali także Danuta i Krzysztof Witkowscy z Niecieczy – właściciele znanej firmy Bruk-Bet. Są sponsorami wielu akcji kulturalnych i dobroczynnych. W rodzinnej Niecieczy prowadzą wiele działań na rzecz lokalnej społeczności, ze szczególnym akcentem na dzieci i młodzież – organizują odpoczynek wakacyjny, różnego rodzaju inicjatywy kulturalno-sportowe. Wiele instytucji, w tym parafie, otrzymało konkretne wsparcie w prowadzonych pracach remontowych. Także osoby indywidualne, będące w różnych trudnych sytuacjach życiowych, doświadczyły „wyobraźni miłosierdzia” państwa Witkowskich.

 

         Image

 

 

Źródło: KAI