• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

W niedzielę, 6 maja, w Sanktuarium św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci patrona Polski, pod hasłem „Święty Stanisław patronem jedności narodowej”.

 

 

 

 

Kustosz ks. Władysław Pasiut zaprasza wszystkich do wspólnej, tygodniowej modlitwy podczas majowego odpustu. – Uroczystości odpustowe wpisują się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również złączone będą z czterdziestą rocznicą pobytu kardynała Karola Wojtyły w Szczepanowie, a także z czterdziestą rocznicą Jego wyboru na Stolicę Piotrową – dodaje. 

W czasie tegorocznego odpustu, poświęcona zostanie Droga Krzyżowa w szczepanowskim Panteonie.

– To miejsce nieco odbiega od tradycyjnych figur i stacji – mówi ks. Władysław Pasiut. – W Panteonie są przygotowane trzy freski: Pana Jezusa Miłosiernego, Świętej siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II oraz czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Te stacje są przygotowane w jednym segmencie tego Panteonu, z tytułem Miłosierdzie Boże –podkreśla kustosz. 

Odpust potrwa do niedzieli 13 maja. Msze święte w bazylice szczepanowskiej celebrowane będą w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę o godzinie 8.00, 11.00, a po południu o godzinie 18.00. Natomiast we wtorek 8 maja – w uroczyste wspomnienie św. Stanisława BM oraz w niedziele 6 i 13 maja o godzinie 6.30, 8.00, 9.30; o 11.00 – celebrowana będzie suma odpustowa, a później o godzinie 15.30 i 18.00.

Na każdy dzień odpustu zaproszone są poszczególne grupy m.in. kapłani świętujący rocznice święceń prezbiteratu, diakoni, ludzie chorzy, nauczyciele, małżonkowie i osoby konsekrowane oraz parafie z dekanatu brzeskiego i szczepanowskiego. Podczas odpustu nie zabraknie również modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne oraz w intencji Ojczyzny.

– W sobotę, 12 maja przeżywać będziemy w Szczepanowie główną uroczystość odpustową pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. O godzinie 10.15 rozpocznie się przy kaplicy narodzenia świętego Stanisława procesja z Jego relikwiami, której towarzyszyć będą relikwie świętego Jana Pawła II oraz innych błogosławionych i świętych naszej diecezji. O godzinie 10.45 bp Jeż eryguje stacje Drogi Krzyżowej w Panteonie szczepanowskim, natomiast o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta suma odpustowa z udziałem Kapituły Katedralnej z Tarnowa i Kolegiackich z Bochni, Mielca, Nowego Sącza, Wojnicza oraz pozostałych kapłanów i zaproszonych gości – mówi ks. Jan Lorek z Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

 

 

Napisane przez Grzegorz Golec/RDN Małopolska

Vsynod

cmentarz

biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1