Image Rok Kapłański został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI w związku ze 150 rocznicą śmierci św. Jana Vianney’a. Jest to czas, w którym cały Kościół, a zwłaszcza kapłani, ma się pochylić nad tajemnicą kapłaństwa Chrystusa i kapłaństwa posługi w Kościele. Jest to dla kapłanów jednocześnie dar łaski i zadanie, aby na nowo odkryli swoją tożsamość i odrodzili się w kapłańskiej duchowości, bez której ich duszpasterstwo pozbawione by było owoców.

Rok Kapłański ma sprzyjać dążeniu księży do doskonałości duchowej, od której w największym stopniu zależy skuteczność ich posługi. Dlatego powinien to być rok modlitwy księży, z księżmi oraz za księży, rok odnowy duchowości prezbiterium i poszczególnych kapłanów. Rok Kapłański powinien być obchodzony na całym świecie, z żywym udziałem wiernych, winien być czasem pozytywnym i aktywizującym.

Z okazji Roku Kapłaństwa Stolica Apostolska wyznaczyła dodatkowe czyny odpustowe, za które można zyskiwać odpusty zupełne. Szczegółowe informacje można uzyskać na portalu internetowym  www.rokkaplanski.diecezja.tarnow.pl