Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Nieznane przemówienia abp. Karola Wojtyły o Bożym Narodzeniu, kulturze, tradycji i wyzwaniach dla młodego pokolenia znalazły się w książce pt. „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

 

 

 

 

Prezentacja publikacji i płyty zawierającej nagrania odbyła się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

 

Publikacja zawiera 20 nieznanych dotychczas tekstów oraz nagrań, które dołączone są do książki w formie płyty. Nagrania pochodzą z lat 70. ub. wieku a zarejestrowane zostały m. in. podczas spotkań Karola Wojtyły z członkami Wspólnoty Akademickiej Jezuitów w Krakowie. Przyszły papież opowiada na nich o polskiej kulturze i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie o polskim Bożym Narodzeniu. Snuje też rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawiając troskę o Ojczyznę.

– Publikacja jest okazją do kolejnej weryfikacji, kolejnego sprawdzania naszej polskiej duszy, naszego przywiązania do najbardziej głębokich treści głoszonych przez chrześcijaństwo od ponad dwóch tysięcy lat – mówił w trakcie spotkania abp Marek Jędraszewski.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz, który był sekretarzem metropolity krakowskiego dziękował byłym członkom Wspólnoty Akademickiej Jezuitów za to, że zachowali nagrania. – Byłem na tych spotkaniach razem z abp. Karolem Wojtyłą zwłaszcza z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Ojciec Święty bardzo przeżywał święta Bożego Narodzenia, przygotowywał się do nich przez Adwent i był bardzo zdyscyplinowany – wspominał sekretarz przyszłego papieża. – Po wieczerzy wigilijnej zawsze kogoś zapraszał. Zwłaszcza zależało mu na tym, aby był ktoś kto nie ma możliwości spożycia wieczerzy – podkreślił.

Krakowski arcybiskup senior zwracał uwagę na to, że Karol Wojtyła w okresie świąt codziennie śpiewał kolędy, nawet jeśli wracał zmęczony z posługi duszpasterskiej. – Zawsze mawiał, że w kolędach jest ogromna treść, on się modlił kolędami. To wyniósł stąd, z Krakowa. Jemu bardzo zależało, aby zachować piękno tradycji i piękno kolęd polskich – wyznał kardynał.

Prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski poinformował, że dzięki obecnej technice z amatorskich nagrań udało się odtworzyć około 60 minut nagrań. – Książka z jednej strony jest naszym głębokim wspomnieniem i wzruszeniem, a z drugiej jest też wielką mądrością i czymś co na przyszłość jest nam niezwykle potrzebne – powiedział wydawca.

Książka „Karol Wojtyła. Noc Wigilijna” wzbogacona została unikatowymi zdjęciami sprzed pól wieku wykonanymi przez fotografa papieskiego Adama Bujaka.

 

 

 

Źródło: KAI; fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Vsynod

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x
biblia1 czytania1 ksm1 historia1 wizytowka1