Image Drodzy Diecezjanie! Ostatnią niedzielę października wypełnia radość z uczestnictwa w budowaniu Kościoła, którego obrazem jest każda poświęcona Bogu świątynia. W duchu tej radości pragnę Was powiadomić, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza doktora Andrzeja Jeża, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.

Tym samym zaliczył go do grona tych budowniczych Kościoła, którzy przez głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów świętych i władzę pasterską prowadzą Lud Boży do zbawienia.

Ksiądz Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 r. w Limanowej. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Krościenko n. Dunajcem a następnie w parafii Wierzchosławice. W 1993 r. został skierowany na studia specjalistyczne, które uwieńczył w roku 2001 doktoratem z teologii dogmatycznej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W roku 1996 został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ponadto podjął wykłady w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. W 2004 r., po zwolnieniu z obowiązków w Seminarium Duchownym, został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu Tarnów-Zachód oraz był członkiem Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej. W roku 2007 powierzyłem Mu urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu i obowiązki dziekana dekanatu Nowy Sącz – Centrum. Ponadto został mianowany kanonikiem gremialnym i prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Należał też do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.

Ksiądz Biskup Nominat przyjmie sakrę biskupią w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu 28 listopada, o godz. 10.30 Już dziś zapraszam wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza mieszkańców Nowego Sącza, wiernych z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu i NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach oraz rodaków Biskupa Nominata z Limanowej do udziału w liturgii święceń biskupich. Przypadną one w Roku Kapłańskim, któremu patronuje św. Proboszcz z Ars. Oby wzorem św. Jana Marii Vianney’a Biskup Nominat Andrzej wytrwale głosił Boga bogatego w miłosierdzie.

Siostry i Bracia! Drodzy Diecezjanie!

Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupa Nominata, aby mógł owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu i wspomagać jego Pasterza.

Niech Chrystus, Nadzieja dla człowieka i świata, wspiera Was w trudzie budowania Kościoła, abyśmy wszyscy tworzyli naszą diecezjalną rodzinę rodzin w duchu wzajemnej miłości.

Z serca Wam błogosławię!

† Wiktor Skworc