Najpiękniejsze świątynie Krakowa i okolic oraz zabytki i klasztorne skarbce, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających będzie można zobaczyć podczas 10. edycji Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się w dniach 14 - 15 sierpnia.

Krakowianie i turyści będą mogli poznawać fenomen życia duchowego Krakowa, zwiedzać zabytkowe kościoły, obejrzeć wiele wystaw i wysłuchać koncertów.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są „Skarby krakowskich klasztorów”. W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki także tych, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym.

Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 19.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tam zaplanowano też koncert inauguracyjny pt. „Jeszcze polska muzyka” w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Górecki Chamber Choir.

Każdej nocy odbywać się będą specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Krakowianie i turyści będą mieli okazję obejrzeć m.in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty, a także poznać historię krakowskich zakonów.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. bibliotekę i archiwum w klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, romańską kryptę benedyktynów w Tyńcu. Natomiast w bazylice Bożego Ciała zaplanowano zwiedzanie skarbca klasztornego, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka i biblioteki klasztornej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wiele interesujących wystaw, m.in. dotyczącą klasztornego skarbca w bazylice oo. dominikanów, wystawę pt. „Madonny Papieskie - wspólne bogactwo kulturowe i religijne” w bazylice jezuitów przy ul. Kopernika, a w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wystawę pt. „Listy św. Siostry Faustyny”. Z kolei w bazylice ojców paulinów na Skałce odbędzie się wystawa „Maryja, Nasza Matka i Królowa" - w jubileuszowym roku 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W Sanktuarium św. Jana Bożego turyści będą mogli obejrzeć najcenniejsze obiekty ze zbiorów biblioteki i archiwum, w tym m.in. najstarsze w Polsce i jedne z najstarszych w Europie księgi chorych, księgi ordynacji medycznych i najcenniejsze starodruki.

W trakcie Nocy Cracovia Sacra odbędzie się wiele koncertów, m.in. w kościele ojców kapucynów zaplanowano koncert „Wyśpiewać Boże Miłosierdzie” w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, a w kościele oo. bernardynów koncert muzyki kameralnej. Natomiast w kościele ojców bernardynów uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu pt. „ XVII-wieczna muzyka na uroczystości miejskie” w wykonaniu Capelli Cracoviensis. (KAI)

Więcej informacji: http://krakowskienoce.pl/noc_cracovia_sacra/211949,artykul,informacje.html

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x