Image Soborowy dekret o Apostolstwie Świeckich zachęca rodziny chrześcijańskie do odmawiania „części Liturgii Godzin, zespalając się w ten sposób z całym Kościołem” (DA 11).

 

 


Aby sprostać wskazaniom Kościoła, a zarazem wyjść naprzeciw pragnieniu wielu wiernych, przygotowany został zbiór modlitw liturgicznych: porannych – Jutrznia, wieczornych – Nieszpory i na zakończenie dnia – Kompleta.

Modlitwy te wyjęte są z kapłańskiego „Brewiarza”, który nosi tytuł: „Liturgia Godzin – Modlitwa Codzienna Ludu Bożego”. Sam tytuł zachęca do odmawiania modlitwy liturgicznej przez świeckich.

Liturgia Godzin powinna stać się formą codziennej modlitwy odmawianej w rodzinach, grupach modlitewnych, czy indywidualnie.

Wskazania praktyczne

Przy odmawianiu psalmów brewiarzowych korzystamy z czterech tygodniowych schematów. Pierwszy schemat rozpoczynamy w poniedziałek po Niedzieli Chrztu Pańskiego (I-sza Niedziela po Trzech Królach) podejmując kolejno następne tygodnie. Po czwartym tygodniu powracamy do pierwszego schematu. Tą kolejność zachowujemy w ciągu roku w tzw. czasie zwykłym. W okresach liturgicznych szczególnie ważnych tj. od pierwszej niedzieli Adwentu i Wielkiego Postu oraz podczas największych świąt kościelnych, korzystamy ze schematu pierwszego tygodnia.

Kompletę odmawiamy według dni tygodnia z wyjątkiem hymnu, który można wybierać dowolnie. Podczas największych świąt kościelnych korzystamy z komplety niedzielnej.

Przy zbiorowym odmawianiu brewiarza prowadzący modlitwę rozpoczyna wezwanie, a pozostali wspólnie ją podejmują.

Odmawiając wspólnie psalmy, dzielimy się na dwa chóry i recytujemy na przemian wiersze psalmów. Gwiazda i krzyżyk oznaczają przerwę w recytacji potrzebną do wzięcia dłuższego (gwiazdka) lub krótszego (krzyżyk) oddechu. Recytacje prowadzimy śpiewnie na jednym tonie, nieco żywiej wymawiając początek wersetu, a ściszając końcówkę. Druga grupa podejmuje recytację niemal na ostatniej sylabie poprzedniego wiersza. Przy śpiewaniu psalmów postępujemy podobnie.

Oby w tym pierwszym spotkaniu z Brewiarzem towarzyszyło nam życzenie apostoła: „Z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w sercach waszych” (Ef 5 19-20).

Wszystkim osobom zainteresowanym oferujemy pomoc w zaopatrzeniu się w modlitewnik. Informację można uzyskać w zakrystii.

 

 

Opublikował: Przemysław Saładyga