Image Ponad 67% wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną Mszę św., a 21% przyjmuje komunię św. To najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych opracowane na podstawie liczenia wiernych w kościołach. Mimo że wykazały one 5% spadek to najprawdopodobniej będą to najwyższe wskaźniki w Polsce.

Najwięcej osób, bo 90% chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie. Wysoka 80% frekwencja jest także w dekanatach: Ropa i Limanowa. Najniższy wskaźnik odnotowano w dekanacie Szczucin i Mielec Południe. Najwięcej ludzi, bo 30% przystępuje do komunii w dekanatach Stary Sącz, Ujanowice i Dąbrowa Tarnowska. W samym Tarnowie do kościoła w niedzielę chodzi ponad 60 % wiernych, najwyższy wskaźnik ponad 100 % odnotowano w kościele księży Filipinów, gdzie we Mszy św. uczestniczą osoby z innych tarnowskich parafii. W Nowym Sączu taka sama sytuacja jest w parafii Ducha Świętego.

W dekanacie Żabno na niedzielną Eucharystię przychodzi blisko 68% zobowiązanych do uczestniczenia. Do komunii św. przystępuje 34% obecnych na Mszy św. W parafii Żabno do kościoła chodzi 64% parafian zobowiązanych do Mszy św. niedzielnej, natomiast komunię św. przyjmuje 30% uczestników Eucharystii niedzielnej.

Statystykę uczestniczenia we Mszy św. w naszym dekanacie i parafii deformuje duża liczba ludzi młodych przebywających na emigracji zarobkowej, a traktowanych w obliczeniach jako zobowiązanych do uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

Opublikował: Ks. Antoni Mikrut