Image W niedzielę przypada III Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W sposób szczególny modlimy się i  wspieramy chrześcijan z Sudanu. Mimo rozdziału na dwa oddzielne państwa trudno mówić o czasie pokoju. Chrześcijanie w Republice Sudanu są prześladowani i dyskryminowani.

Żyjący w Republice Sudanu Południowego – najmłodszym i najbiedniejszym państwie świata, które powstało 9 lipca tego roku – borykają się z walkami i prześladowaniem.

W przededniu referendum  niepodległościowego w 2011 roku ponad dwa miliony ludzi, uciekając przed gwałtownymi walkami, powróciło na południe kraju. 11 mln Sudańczyków cierpi głód i nie ma dostępu do wody. Brak też pomocy medycznej, a wskaźnik śmiertelności kobiet rodzących w Południowym Sudanie należy do najwyższych na świecie.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi  akcję „Pomoc dla Sudanu”. Można wesprzeć obóz dla uchodźców w  Chartumie, prowadzony przez siostry salezjanki. Do końca grudnia  wystarczy wysłać SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 zł z VAT). Więcej informacji na stronie internetowej: www.pomocdlasudanu.pl  oraz www.pkwp.pl

Pierwsze obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbyły się w 2009 roku i były poświęcone sytuacji chrześcijan w Indiach. Drugi Dzień Solidarności w 2010 roku ukazywał sytuację prześladowanych chrześcijan w Iraku.

Modlitwa za prześladowany Kościół:

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości,
pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego  Syna,
wzmocnij nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary
są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
aby w każdym ucisku
pokładali w Tobie całą swą ufność,
a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa
w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona
są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża,
a w utrapieniu ustrzeże
ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.