Image Z okazji Obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie odbędzie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny, modlitwy za zmarłych i zapalenie światła pamięci oraz otwarcie części terapeutycznej pomnika Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie.

Już w  piątek 18 listopada 2011 r. w 97. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny o godz. 15.00 odbędzie się droga krzyżowa w Wał Rudzie szlakiem Jej męczeństwa. Idąc szlakiem Jej męczeńskiej śmierci organizatorzy zapraszają w klimacie lasu na refleksję i poszukiwanie odpowiedzi na istotne dla człowieka pytania o sens i wartość cierpienia i śmierci.

Zaproszenie do wspólnej modlitwy i refleksji skierowane jest do wszystkich, a zwłaszcza rodzin cierpiących z powodu śmierci najbliższych, którzy zginęli w wypadkach komunikacyjnych oraz w wyniku przestępstw, aby na tym miejscu heroicznej walki i męczeńskiej śmierci młodziutkiej Karoliny dotrzeć do prawdy o ostatecznym zwycięstwie życia nad śmiercią, dobra nad nienawiścią, światła nad ciemnością, aby przekonać się o ludzkiej solidarności w dźwiganiu krzyża i nadziei, która daje moc do budowania dobra w nowej rzeczywistości.

O godz. 17.00 będzie Eucharystia pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, podczas której będzie można dziękować Bogu za Jego posługę pasterską w diecezji tarnowskiej, a szczególnie za troskę o rozwój kultu bł. Karoliny, ruch pielgrzymkowy i osoby cierpiące z powodu śmierci bliskiej osoby.

Po Mszy świętej Ks. Arcybiskup wraz z przedstawicielami rodzin ofiar wypadków drogowych oraz z przedstawicielami instytucji i organizacji, które pomagają ofiarom wypadków drogowych, dokona otwarcia części terapeutycznej pomnika ofiar wypadków drogowych oraz zapalenia i poświęcenia Światła Pamięci. Światło Pamięci – znicz odpalony od płomienia przy tym pomniku lub zapalany każdego 18 dnia miesiąca od godziny 15.00 jest znakiem pamięci o tych, którzy odeszli, oraz wspólnoty i towarzyszenia tym, którzy cierpią z tego powodu.

W tym dniu organizatorzy zachęcają  rodziny ofiar wypadków drogowych aby przywiozły i złożyły w specjalnej księdze kartę pamięci ofiary wypadku oraz jeśli mają taką wolę, o przywiezienia krzyża z miejsca wypadku. Każda rodzina otrzyma mały krzyżyk, który będzie umieszczony na ścianie pomnika. Na krzyżyku trzeba będzie wygrawerować następujące dane: imię i nazwisko, miejsce i rok wypadku oraz ile ta osoba miała lat. Krzyże te będą osobistym upamiętnieniem osoby, która zginęła w ciągle przerażającej liczbie około pięciu tysięcy zabitych każdego roku na polskich drogach. Pomnik ten ze względu na swoją funkcję i misję będzie pierwszym tego typu pomnikiem na świecie, a zarazem bramą do mającego w jego pobliżu powstać Centrum Terapii po Traumie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej  www.przejscie.com.pl

Szczegółowy program uroczystości 97. Rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny i obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

18 listopad 2011 r.

Godz. 15.00 Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny i modlitwa za ofiary wypadków komunikacyjnych i przestępstw. Zachęcamy wszystkich gdziekolwiek będą aby od godz. 15.00 zapalili światło na zewnątrz domu na znak pamięci o tych co odeszli i solidarności z tymi którzy z tego powodu cierpią.

Godz. 17.00 Msza św. w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie pod przewodnictwem arcybpa Wiktora Skorca metropolity katowickiego

Godz. 18.15 zapalenie i poświęcenie światła pamięci oraz otwarcie części terapeutycznej pomnika Ofiar Wypadków Drogowych.

Godz. 18.45 Konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela europejskiej organizacji FEVR i instytucji podejmujących działania dla poprawy losów ofiar wypadków drogowych oraz podpisanie listu intencyjnego dla wsparcia idei powstania centrum terapii po traumie w Zabawie.

20 listopad 2011 r. - Światowy dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Msza św. o godz. 11.00 w Sanktuarium w Zabawie za tych co zginęli na drogach, poprzedzona wypominkami a po niej przejście pod pomnik i zapalenie światła pamięci.

Źródło: Parafia w Zabawie