Image W tym roku dzień 11 listopada - Święto Niepodległości, wypada w piątek, który zgodnie z kan. 1250 Kodeksu Prawa Kanonicznego jest dniem pokutnym. Mając na uwadze świąteczny charakter tego dnia Ksiądz Biskup Andrzej Jeż - biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, udzielił dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zabaw. 



Dyspensa jest rozluźnieniem prawa czysto kościelnego w poszczególnym przypadku – taką definicję podaje kanon 85 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Trzeba zatem podkreślić, że dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego (i tylko kościelnego) albowiem od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. 

 

Wspomniany już kanon dopowiada, że dyspensa może być udzielona przez tych, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji, a także przez tych, którym wyraźnie lub pośrednio przysługuje władza dyspensowania bądź mocą samego prawa, bądź mocą zgodnej z prawem delegacji. W praktyce taką władzę posiada biskup na terenie swojej diecezji, a proboszcz na terenie swojej parafii. 

 

Najczęściej jest udzielana dyspensa od obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup może udzielić też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem sakramentu małżeństwa. Może to być np. dyspensa od przeszkody różnej religii, od przeszkody pokrewieństwa, od przeszkody wieku czy od obowiązku głoszenia zapowiedzi przedślubnych.

 

Warto przypomnieć, że wierni korzystający w dyspensy, powinni w zamian za zwolnienie z zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i zabaw, ofiarować tego dnia jałmużnę i modlitwę w intencji potrzebujących.