Image Przez cały listopad będzie można odwiedzać kryptę biskupów tarnowskich w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Jest ona zawsze otwierana w listopadzie z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Spoczywają w niej biskupi: Franciszek Lisowski, Jan Stepa, Józef Grzegorz Wojtarowicz, abp Jerzy Ablewicz oraz ks. Andrzej Tarło - prepozyt kolegiaty katedralnej.

W 2009 roku do krypty sprowadzono szczątki dwóch biskupów tarnowskich: Franciszka Lisowskiego i Jana Stepy. Podczas prac ujednolicono dwa kamienne sarkofagi, wzmocniono konstrukcję oraz wybudowano dodatkowe grobowce. W krypcie będą w przyszłości chowani biskupi tarnowscy.

Ks. Stanisław Salaterski proboszcz katedry zachęca do odwiedzenia krypty.  „Tu można przeżyć lekcję historii i katechezy, to miejsce przypomina o dziedzictwie diecezji tarnowskiej. To okazja do modlitwy, ale też do obejrzenia polichromii i zabytkowych sarkofagów” - podkreśla proboszcz parafii katedralnej.

Krypty znajdują się w siedmiu miejscach katedry, ale tylko jedna z nich jest otwierana. Pozostałe krypty po badaniach przeprowadzonych w latach 1982-1983 nie są udostępniane odwiedzającym. Kryptę będzie można odwiedzać do 27 listopada.