Image W listopadzie szczególnie modlimy się za zmarłych i odwiedzamy ich groby. W ostatnim roku pożegnaliśmy trzech polskich biskupów. W Rzymie zmarł nagle metropolita lubelski abp Józef Życiński. Do Pana odszedł również bp Albin Małysiak – najstarszy polski biskup oraz wywodzący się z krakowskiego seminarium, a posługującego w Rzymie kard. Andrzej Maria Deskur.

ImageAbp Józef Życiński (zm. 10 lutego 2011 r.) był filozofem, teologiem, publicystą. W Episkopacie Polski należał do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Episkopatu, był członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, przewodniczącym Zespołu ds. Stypendiów Naukowych i Językowych. Przewodniczył też Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. Zmarł nagle w wieku 62 lat w Rzymie. Brał tam udział w obradach watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

„W młodym wieku odszedł do Pana wybitny Pasterz” – napisał Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym po nagłej śmierci abp. Józefa Życińskiego. „Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem” – napisali o zmarłym biskupi zasiadający w Prezydium Episkopatu. W homilii podczas uroczystości pogrzebowych w lubelskiej archikatedrze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział: „odszedł człowiek wierny i otwarty, wierny Bogu i Kościołowi, a otwarty na współczesny świat i jego problemy, otwarty na ludzi, na świeckich w Kościele, otwarty na świat mediów”. Podkreślił też, że był to „biskup wielkiej gorliwości i pracowitości, biskup zaangażowania ekumenicznego i międzyreligijnego”.

ImageBp Albin Małysiak (zm. 16 lipca 2011 r.) związany był ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Bp Małysiak brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji. Znane było też m.in. jego zaangażowanie w pracę w Zakładzie Wychowawczym im. Księdza Siemaszki. Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Albin Małysiak zmarł w sobotę, 16 lipca br. Miał 94 lata.

"Dziękujemy Panu Bogu za Jego piękne i bogate życie" – napisał po śmierci bp. Albina Małysiaka abp Józef Michalik. W liście złożonym na ręce metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „zmarły Biskup był człowiekiem autentycznych przeżyć i reakcji, które niejednokrotnie ukierunkowywały nasze kościelne, społeczne i polskie myślenie”.

ImageKard. Andrzej Maria Deskur (zm. 3 września 2011 r.) pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej o korzeniach francuskich. Po wojnie studiował teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie i na Uniwersytecie Katolickim w szwajcarskim Fryburgu. Od 1952 r. pracował w Watykanie, gdzie m.in. przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu.
Zmarły Kardynał był przyjacielem Jana Pawła II i wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia. Od 13 października 1978 r., kiedy doznał ciężkiego udaru mózgu, poruszał się na wózku inwalidzkim. Zmarł 3 września br. Miał 87 lat.

”Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kardynała Andrzeja Marii Deskura, przyjaciela i powiernika kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II. Od pierwszych dni pontyfikatu wspierał go modlitwą, ofiarą i cierpieniem. Ojciec święty Jan Paweł II był świadomy jego bliskości duchowej. Długoletnia ciężka choroba przyjaciela była dla Papieża w przedziwny sposób umocnieniem w jego posłudze Piotrowej” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w liście po śmierci kard. Deskura. Nazwał go wielkim patriotą i wiernym synem Kościoła.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,
A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Źródło: Biuro Prasowe KEP