Image W pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II, 22 października, odbędzie się ingres arcybiskupa Stanisława Budzika do katedry lubelskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej oraz sekretarz generalny Episkopatu Polski obejmie urząd metropolity lubelskiego.




Kościół katedralny to ten, w którym znajduje się katedra biskupia – miejsce zarezerwowane dla biskupa. Arcybiskup Stanisław Budzik, mianowany 26 września br. metropolitą lubelskim rozpocznie posługę w archidiecezji w sobotę, 22 października. Uroczystość wprowadzenia, czyli ingresu nowego metropolity do archikatedry św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty rozpocznie się o godz. 11.00.

Z domu arcybiskupów lubelskich wyruszy procesja do katedry. Będą w niej niesione niesione relikwie patrona kapłanów św. Jana Marii Vianneya, bł. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki oraz bł. Ignacego Kłopotowskiego (wyświęconego w kościele katedralnym w Lublinie i przez 17 lat posługującego na terenie Lublina). Przy drzwiach kościoła arcybiskupa Stanisława Budzika powitają dziekan kapituły archikatedralnej bp Ryszard Karpiński oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Lewandowski. Przy ołtarzu z obrazem Matki Bożej Płaczącej w kaplicy Najświętszego Sakramentu abp Budzik zatrzyma się na chwilę modlitwy.

ImageObrzędy związane z ingresem rozpocznie słowo biskupa Mieczysława Cisło, który od 11 lutego 2011 r. jako administrator kierował archidiecezją. Pierwszym znakiem objęcia diecezji jest odczytanie decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o ustanowieniu bp. Stanisława Budzika arcybiskupem metropolitą lubelskim. Pismo nominacyjne odczyta nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Następnie przekaże je nowo mianowanemu Arcybiskupowi na znak jego łączności ze Stolicą Apostolską. Potem abp Budzik zajmie miejsce na katedrze biskupiej. Jest to drugi widoczny znak objęcia urzędu pasterskiego. Do nowego metropolity lubelskiego będą podchodzić przedstawiciele duchowieństwa, zakonów i wiernych archidiecezji, składając tzw. homagium.

Arcybiskup Stanisław Budzik po obrzędach objęcia urzędu metropolity lubelskiego będzie przewodniczył Mszy św. Po Ewangelii udzieli błogosławieństwa księgą Ewangelii i wygłosi homilię. Na zakończenie Eucharystii słowa gratulacji i życzeń skierują m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk. Po błogosławieństwie na zakończenie Mszy św. abp Budzik uda się na modlitwę do krypt biskupów lubelskich.

W kościołach archidiecezji lubelskiej w niedzielę, 23 października będzie odczytywany pierwszy list nowego metropolity. Arcybiskup Stanisław Budzik wspomina w nim swojego poprzednika – abp. Józefa Życińskiego. „Ciągle nie możemy się pogodzić z jego nagłym odejściem. Widzimy jednak wyraźnie, że ślady jego apostolskich stóp przetrwały go – mocno wyciśnięte w Tarnowie i w Lublinie, w Polsce i poza jej granicami, a przede wszystkim zapisane w ludzkich sercach” – pisze abp Budzik. Przypomina, że czternaście lat temu towarzyszył abp. Życińskiemu w jego pierwszej podróży do Lublina po mianowaniu go arcybiskupem. „Czy mogłem kiedykolwiek przypuszczać, że Opatrzność napisze tak nieprawdopodobny scenariusz? Czy mogłem przypuszczać, że będę jego następcą? Nic więc dziwnego, że z lękiem i drżeniem podejmuję jego dziedzictwo” – podkreśla.

Arcybiskup Budzik tłumaczy też wiernym swoje biskupie zawołanie: „In virtute crucis” (W mocy Krzyża!). „Dziś zalewa nas fala nowego pogaństwa, dla którego krzyż stał się znakiem niewygodnym, głupstwem i zgorszeniem. Niech pozostanie dla nas – którzyśmy uwierzyli – mocą i mądrością Bożą” – zachęca.

W liście pasterskim wspomina dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który 65 lat temu przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze i odbył ingres do lubelskiej katedry. Pisze także o 33. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. „Błogosławiony Jan Paweł II sam stał się prawdziwym klucznikiem bramy domu Kościoła, rozwierając ją na cały świat i otwierając wszystkie ludzkie drzwi dla Chrystusa” – zaznacza abp Budzik. Nawiązując zaś do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Misyjnego, pisze, że on „rozszerza naszą miłość na wszystkich ludzi spragnionych Dobrej Nowiny”.

Biskupstwo w Lublinie powstało na mocy bulli papieża Piusa VII „Quemadmodum Romanorum Pontificum” z 23 września 1805 roku. Tradycje kościelne diecezji sięgają jednak samych początków chrześcijaństwa w Polsce. W 1918 roku powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski, a każdorazowy biskup lubelski jest wielkim kanclerzem KUL. 25 marca 1992 roku Jan Paweł II podniósł diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowił w Lublinie metropolię. Arcybiskup Stanisław Budzik jest dwunastym biskupem diecezjalnym.

Nowy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. 29 maja 1977 r. przyjął z rąk bp. Jerzego Ablewicza święcenia kapłańskie. Jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. W roku 2002 powierzono mu stanowisko profesora nadzwyczajnego PAT (obecnie Uniwersytet Papieża Jana Pawła II) w Krakowie. 24 lutego 2004 r. mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Holar (Islandia). Święcenia biskupie przyjął w dniu 3 kwietnia 2004 r. w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a współkonsekratorami byli abp Józef Życiński i abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. W czerwcu 2007 r. został mianowany sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. 26 września 2011 r. mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim.

W posłudze pasterskiej wspierać go będą biskupi pomocniczy: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Artur Miziński i Józef Wróbel. Arcybiskupem seniorem jest bp Bolesław Pylak, który pełnił urząd ordynariusza lubelskiego w latach 1975-1997. Na terenie archidiecezji mieszka również abp Stanisław Wielgus. (BP KEP)