Image Pragniemy przekazać radosną wiadomość, że ks. Arcybiskup Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie oraz członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przekazał naszej parafii relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

Relikwie błogosławionego Jana Pawła II – włosy, skrawek sutanny z kroplą krwi i kamyk spod trumny pierwszego grobowca Jana Pawła II zostały odebrane w imieniu parafian przez ks. Proboszcza Antoniego Mikruta.

W sobotę, w liturgii Kościoła powszechnego przypada pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. W naszej diecezji wspomnienie to zostaje przesunięte dekretem biskupa tarnowskiego na dzień 25. października – z racji kolizji tego wspomnienia ze świętem rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Na naszym ołtarzu znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II, które uczcimy uroczyście w następny wtorek 25 października.

Abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie. Jako jej przewodniczący odpowiada za dialog z instytucjami zajmującymi się służbą zdrowia, przypomina nauczanie Kościoła w kwestiach związanych z etyką medycyny m.in. aborcji, eutanazji, antykoncepcji oraz spraw bioetycznych.

Abp Zygmunt Zimowski jest, obok kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Ryłki trzecim Polakiem kierującym watykańską dykasterią. Polakiem jest również dziekanem Roty Rzymskiej, bp Antoni Stankiewicz oraz teolog Domu Papieskiego, o. Wojciech Giertych OP.

11 lutego 1985 r. Jan Paweł II utworzył Papieską Komisję ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, która trzy lata później stała się Papieską Radą. Celem tej dykasterii jest pobudzanie i krzewienie pracy formacyjnej, studiów i działań w dziedzinie służby zdrowia zarówno różnych międzynarodowych organizacji katolickich, jak i innych grup i stowarzyszeń.

Zdaniem Rady jest także koordynacja działalności poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej w dziedzinie zdrowia i związanych z tym problemów. Upowszechnia ona, wyjaśnia i broni nauczania Kościoła, by znajdowało one odzwierciedlenie w praktyce lekarzy i innego personelu medycznego.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia utrzymuje relacje z poszczególnymi Kościołami lokalnymi, a zwłaszcza Komisjami Episkopatów podejmujących problematykę zdrowotną. Śledzi i studiuje programy oraz politykę zdrowotną zarówno poszczególnych krajów jak i organizacji międzynarodowych. Korzysta z pomocy ekspertów.

Obok przewodniczącego, abp Zygmunta Zimowskiego w skład Rady wchodzi sekretarz, bp José Luis Redrado Marchite z zakonu bonifratrów oraz podsekretarz o. Felice Ruffini, kamilianin. Jednym z pracowników tej dykasterii jest ks. prał. Dariusz Giers z diec. drohiczyńskiej. Wśród członków Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia jest abp Władysław Ziółek, natomiast konsultorami ks. prof. Tadeusz Styczeń, ks. prof. Krzysztof Szczygieł oraz dr Wanda Półtawska. Od 2011 roku członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.