Image Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik został wybrany wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy. Wybór jest uznaniem dla kompetencji i osobistych walorów Księdza Arcybiskupa – wskazuje sekretarz generalny Episkopatu Polski abp Stanisław Budzik.

Spotkanie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) rozpoczęło się 29 września w Tiranie, stolicy Albanii. Na czele CCEE stanie ponownie kard. Péter Erdő, przewodniczący Episkopatu Węgier. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Episkopatu Włoch, oraz abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.

- Wybór jest uznaniem dla kompetencji i osobistych walorów Księdza Arcybiskupa, który przez 7 lat pracy w CCEE dał się poznać jako człowiek wiary i szczerego dialogu, zatroskany o przyszłość Kościoła w Polsce - wskazuje sekretarz generalny Episkopatu Polski abp Stanisław Budzik.

Dodaje, że jest to również uznanie dla polskiej konferencji biskupów i dla Kościoła w Polsce, który wydał w XX wieku takich gigantów ducha jak bł. Jan Paweł II, sł. Boży kard. Stefan Wyszyński, św. Faustyna Kowalska, św. Maksymilian Kolbe i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. - Jest to Kościół, na który z nadzieją patrzą liczne wspólnoty w Europie, korzystające z duchowego wsparcia w osobach polskich księży pracujących w nieomal każdym kraju Europy – mówi abp Budzik.

Temat zebrania plenarnego CCEE to „Nowa Ewangelizacja w Europie”. W spotkaniu udział bierze m.in. abp Salvatore Fisichella, przewodniczący utworzonej w ubiegłym roku Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Oprócz przewodniczących europejskich Episkopatów w obradach CCEE uczestniczą odpowiedzialni za komisje Rady, w tym bp Wojciech Polak, który kieruje Europejskim Centrum Powołań (EVS).

Spotkanie w Tiranie odbywa się w roku obchodów 40. rocznicy powstania CCEE.

Źródło: Biuro Prasowe KEP