Image W Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie 2 czerwca zaprezentowano polską wersję Katechizmu dla młodzieży YouCat.  Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych, posługując się przystępnym językiem, porusza wszystkie kwestie wiary katolickiej, które zostały wyłożone w Katechizmie Kościoła Katolickiego z 1992 roku.

Książka nie wnika jednak w zamieszczone tam szczegóły ale jest napisana na zasadzie pytanie-odpowiedź, a podane numery przy każdej odpowiedzi pokazują, gdzie szukać pogłębionych informacji w KKK. Benedykt XVI nazywa katechizm dla młodych „niezwykłą książką”, ale podkreśla też, że sam Katechizmu Kościoła Katolickiego, nad którym prace jako kardynał koordynował, to już dzieło fascynujące i zupełnie nowe.

Wstęp do katechizmu to list papieża Benedykta XVI do młodych. „Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie pojmować Waszą wiarę tak precyzyjnie jak informatyk zna system operacyjny komputera. Musicie ją opanować jak dobry muzyk swoją partię utworu” – pisze papież, zachęcając do zgłębiania katechizmu. Lektura ta może być równie ciekawa jak czytanie kryminału. „Ta książka trzyma w napięciu, ponieważ mówi o naszym własnym losie i dlatego głęboko dotyka każdego z nas” – pisze Benedykt XVI.

YouCat zawiera atrakcyjną dla młodego czytelnika formułę i szatę graficzną. Na marginesach znajdują się streszczenia definicji, cytaty z Pisma Świętego, sentencje wypowiedziane przez świętych i nauczycieli wiary. Dołączony komentarz ma za zadanie dodatkowo pomóc młodym ludziom w zrozumieniu i właściwym odniesieniu omawianego problemu do życia.

Właśnie wskazując na potrzebę realizacji wskazań katechizmu w życiu, Benedykt XVI pisząc do młodych zauważył: „Ten katechizm nie będzie Wam schlebiał. Nie będzie dla Was łatwą lekturą. Będzie bowiem wymagał od Was nowego życia. Odsłoni przed Wami orędzie Ewangelii jak «drogocenną perłę», dla której trzeba się wszystkiego pozbyć”.

Papież wzywa też młodych do apostolstwa. Zachęca ich, by tworzyli grupy i fora, wymieniali się przez Internet i na wszelkie sposoby rozmawiali na temat swojej wiary.

YouCat powstał pod patronatem kard. Christopha Schönborna, metropolity Wiednia, pierwotnie z myślą o młodzieży niemieckojęzycznej. Spotkał się jednak z dużym uznaniem i poparciem Stolicy Apostolskiej i przerodził się w projekt międzynarodowy. Papież Benedykt XVI napisał do niego wstęp, a katechizm będzie prezentem od Ojca Świętego dla młodzieży zgromadzonej na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie, YouCat znajdzie się w plecaku każdego pielgrzyma (przygotowano 7 wersji językowych). Na całym świecie ukażą się tłumaczenia katechizmu, obecnie trwają prace nad 22 przekładami.

Polskie tłumaczenie katechizmu YouCat, przygotowane przez Edycję Świętego Pawła, powstało w ścisłej współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, z ramienia której merytorycznej oceny tekstu dokonał zespół teologów pod kierunkiem bp. Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego. Publikacja ta stanowić będzie nową bazę dla pracy duszpasterskiej z młodymi. (BPKEP)