ImageSejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie nadania Medali Honorowych za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Złotym medalem zostanie odznaczony kardynał Franciszek Macharski jako autorytet w dziedzinie wiary i społecznej wrażliwości, który miał wpływ na rozwój świadomości obywatelskiej i chrześcijańskiej wśród Małopolan. Srebrny medal otrzyma ks. prof. Michał Heller, światowej sławy profesor nauk filozoficznych, teolog, fizyk i kosmolog, pierwszy polski laureat Nagrody Templetona.


Srebrnym medalem zostanie uhonorowany również ks. Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia „Wiosna”, pomysłodawca ogólnopolskiej akcji pomocy ubogim „Szlachetna paczka”.


Pośmiertne medale zostaną przyznane: złoty – Markowi Nawarze, byłemu marszałkowi województwa małopolskiego, oraz srebrny - Wiesławowi Wodzie, posłowi Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.


Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego zostaną wręczone w dniu Święta Małopolski 10 czerwca.

Ks. prof. Michał Heller urodził się w 1936 r. w Tarnowie. W 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 1959 r. uzyskał stopień magistra teologii na KUL. W 1960 r. rozpoczął studia z filozofii przyrody na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na tej samej uczelni, które ukończył w 1965 r.

 

Wkrótce po tym został mianowany prefektem i wykładowcą filozofii przyrody w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jednocześnie przygotowywał rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej. Tytuł doktora uzyskał na macierzystej uczelni w Lublinie w 1966 r. Habilitował sie trzy lata później. W 1985 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego PAT w Krakowie, a w 1990 r. tytuł profesora zwyczajnego.

 

Ks. prof. Heller stworzył Krakowską Grupę Kosmologiczną, w której pracach udział brało wielu młodych fizyków i astronomów. W ostatnich latach jest coraz mocniej związany z warszawskimi matematykami. Od 1981 r. jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, a w 1991 r. został wybrany członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, przede wszystkim Nagrody Templetona (2008 r.), zwanej powszechnie „teologicznym Noblem” przyznawanej za szczególne zasługi w łączeniu religii z nauką.