Image Portal Poważne sprawy, poważne odpowiedzi – autorstwa benedyktynów z Opactwa w Tyńcu – został stworzony dla wszystkich, których interesuje tradycja i duchowość benedyktyńska, ale nie tylko. Jest to miejsce umożliwiające swobodną wymianę doświadczeń, poglądów, opinii, dające przestrzeń do dyskusji oraz poszukiwania odpowiedzi na pytania nurtujące dzisiejszego człowieka.

Na stronie internetowej www.ps-po.pl każdy może poszukać czegoś dla siebie.

Najbardziej aktualne sprawy i problemy przedstawia internautom co tydzień ojciec Leon Knabit, który nie boi się mówić o rzeczach trudnych czy niewygodnych, a jego wypowiedzi są bardzo wyważone, wynikające z szacunku dla drugiego człowieka i odmienności poglądów.

Ojciec Jan Paweł Konobrodzki w cotygodniowym cyklu „Reguła dla Ciebie” przybliża tajniki medytacji chrześcijańskiej. Począwszy od najprostszych podstaw, poprzez coraz bardziej zaawansowane techniki medytacyjne wprowadza widzów w świat modlitwy kontemplacyjnej.

Zainteresowanym duchowością i tradycją benedyktyńską polecamy cykl Młodzi i „Reguła” św. Benedykta, gdzie ukazują się artykuły – komentarze do „Reguły”, którą na co dzień żyją benedyktyńscy mnisi. Autorka – Natalia Świt – przybliża średniowieczny tekst ukazując jego aktualność także dla dzisiejszego, młodego człowieka.

Dział „Teologia” to już bardziej specjalistyczne artykuły  – min. O. Włodzimierza Zatorskiego OSB, o. Bernarda Sawickiego OSB  czy ks. Dariusza Oko – na rozmaite tematy związane zarówno z ogólnymi zagadnieniami teologicznymi jak i z tradycją monastyczną czy filozofią.

„Wiara i nauka” to miejsce dla artykułów, które są komentarzem do najnowszych zjawisk medycznych czy kulturowych, których jesteśmy świadkami - odniesienie tych kwestii do wiary katolickiej  oficjalnej nauki Kościoła.

Profesor biblistyki, o. Tomasz Maria Dąbek OSB wyjaśnia, na naszych łamach, trudne i zawiłe fragmenty Biblii. Dzięki temu Lectio Divina może być coraz lepsze i pełniejsze. Tym bardziej, że można wysyłać propozycje fragmentów do omówienia.

Co tydzień ma u nas przystanek również „Kato-Express”.  Sama autorka, Aleksandra Eysymontt  wyjaśnia: „Jazda Kato-Expressem to taka próba życia wartościami. Albo się wsiada i jedzie, albo się zostaje na dworcu i nie wybiera w ogóle, albo wsiada się do zupełnie innego pociągu. Nie da się jechać Kato-Expressem tylko trochę.”

„Szkice medytacyjne” są pomysłem dość nietypowym i niespotykanym, jednak wartym uwagi. To zbiór krótkich tekstów autorstwa o. Bernarda Sawickiego OSB.  Ich zadaniem jest przebudzenie w nas dziecinnej radości, ufności, czystości. Zmobilizowanie, żebyśmy spróbowali spojrzeć na świat nie oczami zmęczonych, sfrustrowanych dorosłych, ale oczami dzieci – pełnych wiary, nadziei i pokoju.

„Na scenie życia” to bardzo szczególny dział w serwisie tworzony wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej,  ale również ze wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli cierpienia. Pomoc duchową zapewniają najlepsi specjaliści – benedyktyni tynieccy. (Portal internetowy ps-po.pl)

Również w kanale telewizyjnym religia.tv można oglądać program Ojca Leona Knabita pt. „Ojciec Leon zawodowiec” (http://religia.tv/index.php?typ=program&id=26). Są to spotkania z osobami, które życie postawiło przed trudnymi wyborami, a konsekwencje ich decyzji trwają do dziś. Zapraszamy do zapoznania się z tematyką filmów.