Image Blisko 4 tysiące osób przyjechało w Niedzielę Palmową do Tarnowa na obchody Światowego Dnia Młodzieży. Był to także Jubileusz Młodych, przeżywany z okazji 225 – lecia diecezji tarnowskiej. Młodzieży towarzyszyli kapłani i siostry zakonne. Uczestnicy spotkali się w ogrodach ojców bernardynów.

Modlili się, śpiewali i tańczyli słuchając koncertu zespołu ewangelizacyjnego „Stróże Poranka”. W południe rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Młodzi przeszli ulicami Tarnowa do katedry, gdzie została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej biskup tarnowski Wiktor Skworc.

W homilii powiedział młodym, że są nadzieją Kościoła, nadzieją biskupa tarnowskiego na to, że prawda Ewangelii w nich zaowocuje i będą  kolejnym, mocnym ogniwem w dziejach diecezji tarnowskiej. Biskup apelował do młodych, by byli świadkami Chrystusa. „Jest rzeczą bardzo ważną, abyście mówili o Chrystusie w otaczającym Was środowisku, rodzinnym, koleżeńskim, w miejscach nauki, pracy i rozrywki. Miejcie odwagę śmiało głosić, że Chrystus jest Panem w świecie Internetu również. Nie bójcie się żyć Ewangelią” – mówił kaznodzieja.

Biskup prosił też młodych, by byli „zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie”.

„Niech radość z wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa przenika Wasze życie, nadając nieprzemijający sens. Powtarzajcie codziennie - Jezus ufam Tobie i idźcie za Nim drogą waszego życia. I nie zapominajcie o tych młodych, których droga życia zmieniła się w drogę krzyża i cierpienia” – powiedział bp Skworc.

Hierarcha mówił w homilii, że droga krzyżowa Jezusa Chrystusa trwa. Wskazywał, że „jest to dziś droga krzyżowa wspólnoty Kościoła, prześladowanych chrześcijan, ośmieszanego papieża, oskarżanego biskupa i kapłana. Współczesna droga krzyżowa, to również droga poniewieranego, niszczonego człowieczeństwa; to droga dzieci, zabijanych w łonie matki; dzieci, którym odebrano dzieciństwo przez różne formy przemocy i wyzysku; to droga młodych, którym daje się do ręki broń, ucząc zabijania; to droga młodych zmuszanych do niewolniczej pracy i wykorzystywanych na różne sposoby” – mówił biskup.

Kaznodzieja dodał także, że trzeba odrzucić bierność; przekonanie, że nic się nie da zrobić w takich przypadkach. „Chodzi o to, by nikt z was – na tej aktualizującej się codziennie - drodze krzyżowej nie był widzem, kibicem stojącym na chodniku z rękami w kieszeni, z butelką w ręku, bez żadnej wrażliwości” – apelował ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Bp Skworc zachęcał młodych, by angażowali się w wolontariat, Szkolne Koła Caritas i grupy apostolskie.

Źródło: Portal internetowy diecezji tarnowskiej