Image Okres Wielkiego Tygodnia i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania, Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.


Wielki Tydzień, który bezpośrednio poprzedza Wielkanoc, wykształcał się w liturgii stopniowo. Początkowo sam post przed Świętami Zmartwychwstania trwał zaledwie 3 dni. Z czasem wprowadzono okres 40-dniowego postu i wyróżniono Wielki Tydzień.


Na treść wydarzeń Wielkiego Tygodnia składają się triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, ostatnie dyskusje Chrystusa z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie chwalebne Zmartwychwstanie. Obrzędy liturgiczne tych dni mają pomóc wierzącym w głębokim przeżyciu Tajemnicy ich zbawienia. Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła. Nie obchodzi się w tym czasie żadnych uroczystości i wspomnień. Gdyby takie wypadły, odkłada się je na czas po Wielkanocy i jej oktawie (np. uroczystość Zwiastowania).


Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania. Nie ma specjalnych wyróżniających się liturgii w tym czasie. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy włącznie, według opisu ewangelistów, Pan Jezus dzień spędzał w Jerozolimie i nauczał w świątyni, a na noc udawał się do odległej o ok. 3 km Betanii, aby tam przenocować. Gościny Jemu i Jego uczniom udzielał Łazarz w swoim domu - z wdzięczności za wskrzeszenie go z grobu.

 

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA


WIELKI CZWARTEK
06.00 - 7.15
 - możliwość spowiedzi dla „przyjezdnych”
18.00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
- Adoracja w ciszy – do godz. 23.00


WIELKI PIĄTEK
07.00
 - Jutrznia
09.00 - Droga Krzyżowa ogólna
10.30 - Droga Krzyżowa dla dzieci (szkolnych i przedszkolnych)
15.00 - Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych
17.00 - Gorzkie Żale cz. I oraz kazanie pasyjne
18.00 - Celebra Męki Pańskiej
   - Gorzkie Żale cz. II i III
   - Adoracja Krzyża i adoracja przy „Grobie Pańskim”
21.00 - 22.00 - Adoracja moderowana przez młodzież
22.00 - 24.00 - Adoracja w ciszy


WIELKA SOBOTA
07.00
 - Jutrznia
09.00 - 13.00 - Święcenie pokarmów - o równych godzinach
20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej
   - Procesja Rezurekcyjna


NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
6.30; 8.00; 9.30; 11.00; 17.00
 - Msze Święte


Dołóżmy wszelkich starań, aby te dni przeżyć w klimacie zadumy i wiary. Wszystkim parafianom życzymy obfitości łask Bożych z przeżywania Wielkiego Tygodnia.


 

  Image