Image Jan Paweł II jest już na Facebooku i YouTube. Jak zaznacza ks. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiego radia i telewizji, celem obu inicjatyw jest przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II. „Dobrze wiemy, że wiele osób bardzo mocno przeżywa zbliżającą się beatyfikację Jana Pawła II – stwierdził włoski jezuita. – Wielu wśród nich to młodzi, którzy poznali go na przykład w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Postanowiliśmy zatem skorzystać z jeszcze jednego sposobu, aby pomóc wszystkim zainteresowanym w ponownym nawiązaniu kontaktu z postacią Jana Pawła II poprzez obrazy i słowa, które znalazły szczególne uznanie w czasie tego długiego pontyfikatu. Jestem pewny, że w pamięci młodych ten Papież wciąż pozostaje żywo obecny, nigdy z niej nie zniknął. My zresztą wierzymy w jego obecność duchową, która jest żywa i skuteczna. Dzięki nowym technologiom ta obecność będzie jeszcze łatwiej dostępna za pośrednictwem obrazu i dźwięku”.

Włoski jezuita dodał ponadto, że zainicjowane kanały wpisują się w szerszą strategię Kościoła, który pragnie korzystać z nowoczesnych technologii w propagowaniu przesłania Ewangelii. Świadczą o tym nie tylko ostatnie wypowiedzi Benedykta XVI na ten temat, ale także istniejący już od kilku lat watykański kanał na portalu Youtube (www.youtube.com/user/vatican), który umożliwia oglądanie i zamieszczanie filmów w internecie.

Na Facebooku kanał Jana Pawła II jest pod adresem: www.facebook.com/vatican.johnpaul2,

natomiast na YouTube: www.youtube.com/giovannipaoloii.

Choć obie te inicjatywy były już głośno zapowiadane, ich zawartość jest jednak na razie dość skromna. Oba kanały będą codziennie uzupełnianie, przede wszystkim o materiały archiwalne, pochodzące z zasobów radia i telewizji. Pojawią się zatem krótkie filmy dokumentujące poszczególne lata pontyfikatu oraz fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II w różnych językach uzupełnione materiałem audiowizualnym. W planach są również filmy tematyczne dotyczące papieża Polaka.

Nauczanie Jana Pawła II promują też na Facebooku w profilu „Drogowskazy Jana Pawła II” twórcy polskiego serwisu katolickiego duchowy.pl, działa też serwis www.karol-wojtyla.org, uruchomiony przez wikariat Rzymu. Strona jest dostępna w siedmiu językach, m.in. angielskim, francuskim, polskim czy rumuńskim. Kolejna strona – www.jpiibeatus.org jest dostępna od lutego w pięciu językach (polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim), a stworzyło ją biuro pielgrzymkowe Opera Romana Pellegrinaggi, związane z diecezją rzymską.

Źródło: KAI