Image Centralność osoby ludzkiej w ochronie zdrowia, a także potrzebę humanizacji środowisk medycznych i zaangażowania w tej dziedzinie Kościołów lokalnych podkreślił Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby abp Zygmunt Zimowski. Na konferencji prasowej zaprezentował orędzie Benedykta XVI na tegoroczny Światowy Dzień Chorego.

Zgodnie z tradycją obchodzony on jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Tekst papieskiego przesłania został ogłoszony już przed Bożym Narodzeniem, a jego mottem są słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2, 24).

Benedykt XVI zwraca uwagę, że obchody tego Światowego Dnia są okazją do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a równocześnie do uwrażliwienia wspólnot kościelnych i całego społeczeństwa na potrzeby chorych. Przypomina, że społeczeństwo, które nie potrafi zaakceptować cierpiących ani im pomóc i współczuć, jest okrutne i nieludzkie (por. encyklika Spe salvi, 38). Nawiązując do słów św. Piotra „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” podkreśla, że Chrystus cierpiał i umarł, ale potem zmartwychwstał. Dlatego Jego rany są znakiem naszego odkupienia i pojednania z Ojcem. Właśnie przez Chrystusowe rany możemy patrzeć oczyma nadziei na wszystkie nieszczęścia ludzkości. „Zmartwychwstając, Pan Jezus nie usunął ze świata cierpienia i zła, ale uzdrowił je u korzeni. Przemocy zła przeciwstawił wszechmoc miłości” – napisał Papież.

Podczas prezentacji dokumentu abp Zimowski wskazał, że troska o chorych powinna objąć wszystkie warstwy społeczne, także te najsłabsze.

Sam przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia weźmie udział w odnośnych uroczystościach w Tarnowie. Wpiszą się one w jubileusz 225-lecia powstania tamtejszej diecezji.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc zachęca wszystkich, aby 11 lutego „stanęli duchowo i fizycznie przy chorych przebywających w szpitalach, domach opieki, hospicjach i przy tych, którzy chorują i cierpią w swoich domach”.

To apel, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony. „Chorzy w tym dniu mają prawo do obecności przez modlitwę, życzliwość i troskę” podkreśla bp Skworc w komunikacie do wiernych diecezji.

11 lutego uroczystości z udziałem chorych odbędą się w tarnowskiej katedrze. O godzinie 10.30 zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Natomiast chorzy przebywający w szpitalach, będą modlić się w kaplicach, gdzie sprawowana będzie Msza św.

Diecezjan obłożnie chorych, biskup tarnowski zaprasza do duchowego uczestnictwa w Eucharystii pod przewodnictwem arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, która sprawowana będzie w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie 11 lutego o godz. 18.30. Uroczystości będzie transmitować Radio RDN Małopolska.

W naszej parafii z okazji tego Dnia, zapraszamy chorych i osoby starsze na okolicznościową Mszę św. w sobotę (12 lutego) o godz. 9.30; po Mszy św. będzie spotkanie przy herbacie w sali na plebanii. Przed Mszą św. będzie możliwość spowiedzi. Rodziny chorych i sąsiadów prosimy o pomoc w przywiezieniu chorych do kościoła. W zorganizowaniu spotkania pomoże także Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego.