Image Jako Kościół w Polsce musimy być nie tylko misyjni, ale również bardziej solidarni z tymi, którzy są prześladowani za wiarę w Chrystusa – uważa biskup Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Misji Episkopatu Polski.

Podczas spotkania, które odbyło się w ubiegłym tygodniu Krajowej Rady Misyjnej – gremium, które skupia wszystkie środowiska działające w Polsce na rzecz misji bp Skworc podkreślił, że „najprostszym i dostępnym dla wszystkich dziełem pomocy misjom jest modlitwa. To jest punkt wyjścia”. Jego zdaniem, ważna jest również pamięć o misjonarzach oraz tych, którzy nie znają Chrystusa. Dopiero następnym krokiem jest konkretna pomoc rzeczowa dla misji. „Po prostu solidarność” – dodaje przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej.

Bp Skworc zapowiedział, że w 2011 roku katolicy w Polsce będą mieli okazję lepiej poznać Papieskie Dzieła Misyjne. „Jeśli szanujemy papieża i często powołujemy się na niego, powinniśmy go także wspierać w jego dziele misyjnym. Pomagając Papieskim Dziełom Misyjnym wspieramy zaszczepianie Kościoła w 1,1 tys. punktach administracji kościelnej w krajach misyjnych” – powiedział.

Przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej zaznaczył również, że Kościół w Polsce powinien jeszcze bardziej wyrażać swoją solidarność z chrześcijanami, prześladowanymi za wiarę.

Krajowa Rada Misyjna, której przewodniczy bp Skworc została powołana do istnienia przez Episkopat Polski 18 czerwca 2005 roku aby koordynować wszystkie działania na rzecz misji, tak by osiągnąć większą jedność i skuteczność podejmowanych inicjatyw misyjnych.

W Radzie reprezentowane są wszystkie środowiska zajmujące się misjami: Komisja Episkopatu ds. Misji, Papieskie Dzieła Misyjne, przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonów.

Radą kieruje przewodniczący Komisji KEP ds. Misji a jej sekretarzem jest krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Członkowie Rady mają wspierać Komisję Episkopatu ds. Misji w planowaniu, kierowaniu i nadzorowaniu głównych działań współpracy misyjnej w Polsce.

Krajowa Rada Misyjna została utworzona została zgodnie z watykańską instrukcją „Cooperatio missionalis” Kongregacji Ewangelizacji Narodów z 1 października 1998 roku na temat współpracy misyjnej.

Źródło: KAI