Image Ukazały się dwie nowe publikacje sygnowane przez Pawła Domańskiego. Dotyczą one zapisu kronikarskiego z lat 2001 – 2005 oraz urbanizacji Żabna. To już 17 i 18 publikacja w bogatej bibliografii autora, który debiutował w 1994 roku wydaniami dotyczącymi postaci z Żabna oraz rzemiosła w Żabnie.


Przez okres kilkunastu lat dał się poznać jako dociekliwy badacz przeszłości żabnieńskiej. Interesuje go nie tylko historia, ale także kultura, tradycja oraz współczesność.

 

– Moja przygoda z badaniem przeszłości rozpoczęła się w 1990 roku - wspomina Domański - wtedy to zacząłem zbierać pierwsze archiwalia. O pierwsze opracowanie poprosił mnie Marian Fido, miało ono dotyczyć przygotowania tablo dla sportowców. Udało mi się pozyskać bardzo dużo materiałów na ten temat, zdecydowanie więcej niż na tablo, a przy okazji dowiedziałem się wiele historii o Żabnie i jego mieszkańcach. I tak to się zaczęło - wspomina autor.

 

Kronikarstwo i wydobywanie historii o mieście, parafii to główne domeny Pawła Domańskiego, ale znany jest również jako zbieracz materiałów historycznych i przedmiotów kultury tradycyjnej oraz organizator izby regionalnej, która rozrosła się już do kilku sal i obecnie mieści się w Publicznym Gimnazjum w Żabnie.

 

Nowe publikacje, koncentrują się tradycyjnie na mieście, które jest zawsze przedmiotem badań i dociekań Domańskiego. Pierwsza pozycja, która ujrzała światło dzienne końcem 2010 roku, to kronikarski zapis wydarzeń – również parafialnych, które miały miejsce w Żabnie pomiędzy 2001 a 2005 rokiem. Okres nie tak odległy, jednak wart przypomnienia. Z pewnością książka z każdym kolejnym rokiem nabierać będzie większej wartości, zapamiętując wydarzenia z tego pięciolecia.

 

Druga odnosi się do urbanizacji w Żabnie rozumianej nie tylko poprzez rozwój architektoniczny, bowiem dotyka również problematyki napływu ludności, rozwoju handlu i przemysłu. Publikacja jest ozdobiona bardzo ciekawymi historycznie fotografiami, które autor po raz pierwszy pokazuje właśnie w tym wydawnictwie.

 

Wydawcą publikacji „Urbanizacja Żabna w latach 1890- 1990” jest Gminne Centrum Kultury, kolejnej, o tytule „Żabno w latach 2001- 2005” Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna. Obie powstały dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Żabna, Rady Miejskiej oraz Rady Żabna.

 

  Image