Image Z okazji Roku Jubileuszowego Diecezji Tarnowskiej Penitencjaria Apostolska zezwoliła, aby wierni „szczerze żałujący za grzechy, po wypełnieniu zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) mogli zyskać odpust zupełny, który może być także ofiarowany, na sposób wstawienniczy, za dusze wiernych, które przebywają w czyśćcu:


 

a. w dniach uroczystego rozpoczęcia i zakończenia jubileuszu diecezjalnego, we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej;

b. w czasie roku jubileuszowego, ilekroć będą pobożnie uczestniczyli w obchodach jubileuszowych albo w publicznie sprawowanych nabożeństwach, albo przynajmniej przez odpowiedni czas będą trwali w pobożnych rozważaniach, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny, w następujących miejscach poświęconych Bogu:
– w bazylice katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny;
– w bazylice limanowskiej, pw. Matki Boskiej Bolesnej; w bazylice w Nowym Sączu, pw. św. Małgorzaty; w bazylice bocheńskiej, pw. św. Mikołaja, biskupa; w bazylice szczepanowskiej, pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika; w bazylice mieleckiej, pw. św. Mateusza;
– w kościele parafialnym w Grybowie, pw. św. Katarzyny; w kościele parafialnym w Tuchowie, pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, biskupa i męczennika.


c. osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, również mogą zyskać odpust zupełny, po wyzbyciu się wszelkiego grzechu i z intencją wypełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy tylko będzie to możliwe, jeśli duchowo połączą się z uroczystościami jubileuszowymi albo pielgrzymkami, ofiarując miłosiernemu Bogu za przyczyną Maryi swe modlitwy i cierpienia.


d. Ponadto wierni mogą uzyskać odpust cząstkowy, ilekroć, przynajmniej ze skruszonym sercem, pobożnie oddadzą się dziełom miłosierdzia albo pokuty, albo ewangelizacji zaproponowanym przez Najczcigodniejszego Biskupa Tarnowskiego.


Ażeby przez to, zgodnie z miłością pasterską, łatwiejszy stał się dostęp do osiągnięcia Bożego przebaczenia, dzięki władzy kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi, aby kapłani, którzy posiadają odpowiednią władzę do udzielania sakramentu pokuty z chęcią i wielkodusznością oddawali się udzielaniu sakramentu pokuty w kościołach jubileuszowych”. Powyższe decyzje zachowują ważność przez cały rok jubileuszowy Kościoła tarnowskiego.

 

Ponadto Penitencjaria Apostolska udzieliła Biskupowi Tarnowskiemu przywileju:
 „aby w dzień, w którym uroczyście będzie zainaugurowany Jubileusz Diecezji, po zakończeniu Najświętszej Ofiary, udzielił wszystkim obecnym wiernym, którzy z duszą pozbawioną przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, będą brać udział w uroczystościach, papieskiego Błogosławieństwa z odpustem zupełnym, pod zwykłymi warunkami (Spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).


Wierni, którzy pobożnie przyjmą papieskie Błogosławieństwo, chociaż z przyczyn obiektywnych, fizycznie nie będą brać udziału w uroczystościach, jeśli tylko z pobożną intencją przyłączą się do nich za pośrednictwem telewizji lub radia, będą mogli uzyskać odpust zupełny zgodnie z przepisami prawa”.