Image Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia ks. Janusza St. Pasierba w Żabnie zaprasza na uroczystości związane z 10. rocznicą nadania szkole imienia Ks. Janusza St. Pasierba. Już w czwartek o 18.00 odbędzie się Msza św. w intencji społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z okazji Dnia Nauczyciela, natomiast o 17.30 nabożeństwo różańcowe poprowadzą nauczyciele Szkoły.


PROGRAM UROCZYSTOŚCI

 

14. 10. 2010 ( czwartek)

 

Godz. 17.30 — różaniec

Godz. 18.00 — Msza święta w intencji pracowników szkoły — o boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla żyjących oraz radość życia wiecznego dla zmarłych, a w sposób szczególny za duszę świętej pamięci Patrona szkoły. Po Mszy św. — projekcja filmu dokumentalnego o księdzu Januszu St. Pasierbie.

 

15. 10. 2010 (piątek)

 

Godz. 10.00 — powitane gości przed budynkiem ZSP w Żabnie

Godz. 10.10 — przejście do Domu Kultury

Godz. 10.20 — wykład Pani Marii Wilczek - prezesa Fundacji imienia Księdza Janusza St. Pasierba „ Ksiądz Pasierb - postać i dzieło”

Godz. 10.50 — wykład dr Wojciecha Kudyby, poety i badacza literatury „Ksiądz Janusz St. Pasierb - eseista i poeta”

Godz. 11.20 — program artystyczny poświęcony Patronowi szkoły w wykonaniu uczniów ZSP - „ Człowiek zawsze jest miejscem spotkania”.

 

KSIĄDZ PROF. JANUSZ STANISŁAW PASIERB (1929-1993)

Wybitny uczony, historyk i znawca sztuki, poeta, eseista, homiletyk i kaznodzieja, wykładowca uczelni krajowych i zagranicznych, członek wielu towarzystw naukowych i redakcji czasopism, laureat licznych odznaczeń i nagród państwowych. Dzieciństwo spędził w Tczewie, lata okupacji w Żabnie.

 Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Grudziądzu i Redzie. Naukę kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz Uniwersytecie Kantonalnym we Fryburgu.

Należał do wielu stowarzyszeń naukowych w Polsce i za granicą. Był członkiem m. in.: Papieskiej Komisji Ochrony Dziedzictwa Artystycznego i Historycznego Kościoła, Europejskiego Centrum Kultury, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego PEN - Clubu, Rady Kultury przy Prezydencie RP. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

 

 Image