Image Na przełomie października i listopada 2010 r. Diecezjalne Centrum Ekonomii Społecznej (CES) zorganizuje Dni Otwarte Przedsiębiorczości Społecznej, w których udział jest bezpłatny. Odbędą się one w Nowym Sączu (6 października), Bochni (13 października) i Tarnowie (27 października), w ramach ogłoszonego przez Parlament Europejski, Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.


Według raportu z badań „Monitoring przedsiębiorstw społecznych w Małopolsce” z czerwca 2010 r. na terenie województwa firmy tego rodzaju dają zatrudnienie blisko 7,3 tys. osób. Małopolska to region o największych w Polsce zasobach tzw. „wiążącego” kapitału społecznego (wskaźnik 0,98, gdzie najniższy -1,2 ma województwo zachodniopomorskie). Po kryzysie finansowym 2001 r. upowszechnił się na całym świecie nowy rodzaj serwisów internetowych – portale społecznościowe (np. Nasza Klasa, Facebook). Społecznym zobowiązaniem, na którym opiera się działalność firm, portali czy kapitału tego typu jest reguła wzajemności. Zdaniem psychologa społecznego Roberta Cialdiniego jedna z najsilniejszych zasad, regulujących stosunki międzyludzkie. Każdy – nawet najlepszy pomysł – wymaga jednak dobrego zaprojektowania i prezentacji. Celem Dni jest dyskusja o możliwych wariantach wzajemnego przenikania się wszystkich wymienionych stref i tworzenia nowych markowych usług i produktów przedsiębiorstw społecznych, pozytywnie wpływających na rozwój lokalny Małopolski.


CES jest biurem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach wsparcia zasobów kapitału ludzkiego w Polsce. Od lutego 2009 r. w szkoleniach i warsztatach z zakresu przedsiębiorczości społecznej, organizowanych przez CES wzięło udział ponad 700 osób. We współpracy z Caritas Diecezji Tarnowskiej inicjowany jest nowy cykl spotkań, zmierzających do oceny możliwości utworzenie lokalnych funduszy stypendialnych na terenie Diecezji w roku szkolnym 2011/2012. Mają one być fundowane przez społeczności lokalne dla młodych, chcących działać na ich rzecz, a działać będą pod wspólną nazwą iStypendium.pl. Będzie to jednocześnie specjalny portal społecznościowy, służący zbieraniu pieniędzy i monitorowaniu wydatków każdego z funduszy. Dodatkową jego funkcją będzie aktywizacja społeczności lokalnych i relacjonowanie ich codziennych spraw, a także zapewnienie przejrzystości wydatkowania środków. Wyboru stypendystów będzie dokonywała (przez strony internetowe lub wiadomości sms) społeczność fundująca tą pomoc.

 

Dni Otwarte Przedsiębiorczości Społecznej to prezentacja modeli finansowania pomysłów lokalnych po 2013 r. oraz zademonstrowanie praktycznych rozwiązań łączących sferę przedsiębiorczości społecznej, internetu oraz kapitału społecznego i projektowania. Integralną częścią Dni Otwartych będą festiwale przedsiębiorczości społecznej. W ich trakcie przedsiębiorcy społeczni zaprezentują swoje produkty i usługi. Celem tego działania jest przedstawienie uczestnikom konferencji, a także przybyłym gościom praktycznego wymiaru działalności już istniejących firm społecznych w Małopolsce. Dla części uczestników odbędą się dodatkowo warsztaty „Kuźnia pomysłów”, których efekty zostaną opracowane i zaprezentowane w ciągu około dwóch tygodni (tzn. Nowy Sącz - 20 października, Bochnia - 3 listopada, Tarnów - 17 listopada). Dzięki temu powstaną pisemne oceny możliwości powołania lokalnych funduszy stypendialnych na danym terenie oraz opisane mapy zasobów i potrzeb społeczności.


Na każdą z konferencji zostaną zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, liderzy opinii, media i przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza przedsiębiorcy społeczni. W Nowym Sączu konferencja będzie miała miejsce w dniu 6 października w auli KCEM „Kana” przy ul. Kunegundy 12a. Bocheńskie spotkanie odbędzie się 13 października Bursie – Domu Pielgrzyma ul. Ludwika Stasiaka 10. Konferencja podsumowująca wcześniejsze spotkania i warsztaty będą się odbywać Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przy ul. Piłsudskiego 6 w dniu 27 października.


Dni Otwarte Przedsiębiorczości Społecznej odbywają się pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, a także urzędów miasta w Nowym Sączu i Bochni. Partnerami merytorycznymi Dni są Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Centrum Rozwiązań Systemowych z Wrocławia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje Tygodnika Powszechnego, RDN Małopolska, Gościa Niedzielnego, Gazety Krakowskiej, Tygodnika Temi, Radia Eska, Radia Echo oraz portali internetowych mojabochnia.pl, moscice.pl i intermaks.pl. CES wystąpił także z podobną prośbą do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

Rejestracja uczestników: http://przedsiebiorczosc.spoleczna.net

Dodatkowe informacje: Paweł Wyszomirski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 501 601 595

 

 

 

Źródło: Kuria Diecezjalna w Tarnowie