Image Spotkania z misjonarzami, modlitwa przy grobie męczennika ks. Jana Czuby i udział w jubileuszu 35-lecia pracy sióstr józefitek w Republice Konga znalazły się w programie wizyty biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza, który w piątek 17 września poleciał do Afryki. Biskup odwiedzi pracujących tam polskich misjonarzy. Wśród nich jest tarnowski kapłan, ks. Marian Pazdan, który od 25 lat pracuje w Republice Konga.

Misjonarz buduje tam pierwsze sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Bp Lechowicz spotka się także z siostrami józefitkami, które obchodzą jubileusz 35-lecia posługi w tamtym kraju. Będzie obecny na uroczystości ślubów wieczystych. Siostry katechizują, prowadzą szkoły, przedszkola, pomagają dzieciom ulicy, pracują w szpitalach - także dla trędowatych. Dla potrzeb kongijskiego Kościoła siostry szyją i haftują szaty liturgiczne.

"Od początku kapłaństwa dużo myślałem o misjach. Cieszę się, że na własne oczy będę mógł zobaczyć w jakich warunkach pracują misjonarze i razem z nimi się modlić. Udzielę także sakramentu chrztu, bierzmowania i pobłogosławię związek małżeński. Mieszkańcy Konga są ludźmi pobożnymi, to będzie ubogacające móc się z nimi spotkać" - powiedział KAI bp Lechowicz. Biskup będzie się także modlił przy grobie ks. Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza, który 27 października 1998 r. został zamordowany podczas wojny domowej i spoczywa w Lulombo. "Mieszkańcy nadal o nim pamiętają, modlą się przy jego grobie" - podkreślił bp Lechowicz.

Źródło: KAI