W tym tygodniu przypadają tradycyjne dni modlitw o urodzaje - Dni Krzyżowe. Udamy się w tym czasie do trzech krzyży, aby modlić się o dobre urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Nie urządzamy procesji, natomiast gromadzimy się przy krzyżach o godzinie 17.00.

- poniedziałek: przy krzyżu - na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Kilińskiego
- wtorek: krzyżu przy ul. Szkotnik (Zagrody)
- środa: przy krzyżu na ulicy Warszawskiej - Powstańców Warszawy

Dni Krzyżowe to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.
Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”.

Dni między Wniebowstąpieniem Pańskim a Zielonymi Świętami są czasem modlitwy o dar Ducha Świętego. Dlatego od piątku przed obecnym Wniebowstąpieniem Pańskim odprawiamy Nowennę do Ducha Świętego poleconą Kościołowi przez papieża Leona XIII w roku 1895 i 1897.

Dni Krzyżowe w naszej parafii