Sto lat temu zmarła bł. Karolina - dziewica i męczennica. 18 listopada 1914 r. zginęła po heroicznej walce z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej wolności, godności i honoru. Do Jej sanktuarium w Zabawie pielgrzymują młodzi, ale też rodziny ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych.

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny, uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Transmisja w Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Wtorek, 18 listopada to liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy.

Do Zabawy i Wał–Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. Już o 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, o 13.00 będzie Msza św. w Sanktuarium w Zabawie. O 14.00 w Domu bł. Karoliny w Wał–Rudzie pielgrzymi będą mogli oglądnąć nową wystawę prezentującą stroje ludowe, ubiór oraz wyposażenie carskiego żołnierza, oraz posłuchać opowieści o czasach i okolicznościach życia i śmierci bł. Karoliny w formie elektronicznego przewodnika.

Główne wydarzenia kilkudniowych obchodów to jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie nowego krzyża na miejscu męczeństwa. Wtorkowej Drodze Krzyżowej o godz. 15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, a rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Taka Droga Krzyżowa odbywa się raz w miesiącu, w dniu wspomnienia śmierci bł. Karoliny. Gromadzi ona kilka tysięcy osób. Ludzie idąc po śladach bł. Karoliny przez las rozważają Jej życie i męczeństwo. Podczas nabożeństwa czytane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski.

Uroczysta Msza św. we wtorek o godz. 17.30 w sanktuarium w Zabawie zakończy obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Transmisja w RDN.

W jubileuszowy rok wpisują się różne inicjatywy społeczne i kulturalne. Od 21 listopada w kinach będą odbywać się projekcje filmu pt. „Karolina”, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży.

Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem Sanktuarium w Zabawie.

Obchodom jubileuszowym do 23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych". Odbędzie się ona w hotelu Zabawa. Wstęp jest wolny.

Ponadto w przygotowaniu jest Oratorium o bł. Karolinie, którego premierę zaplanowano na 30 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Jako swoista kontynuacja roku jubileuszowego przygotowywany jest cykl konspektów katechez i spotkań dla grup apostolskich, który zostanie rozesłany do wydziałów katechetycznych i ośrodków duszpasterskich w całej Polsce.

Więcej informacji o obchodach jubileuszu i kulcie bł. Karoliny można znaleźć na stronie internetowej www.sanktuariumzabawa.pl

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień