Rozpoczął się 193. rok formacyjny i akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Naukę i przygotowania do kapłaństwa rozpoczyna ok. 200 alumnów. Nowy rok zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Podczas homilii, biskup ogłosił hasło nowego roku formacji. To słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Marka: „Kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”.

„Stracić swe życie z powodu Chrystusa i Ewangelii” stanowi najważniejszy program na kapłańskie życie, które w przeciwnym razie pozostałoby bezowocne, jałowe, a ostatecznie – z perspektywy wieczności – martwe. Wysiłek intelektualny włożony w sumienne studiowanie, praca naukowa, stała troska o własny rozwój duchowy, zaangażowanie w duszpasterstwo, w dzieła miłosierdzia, we wzajemną pomoc oraz solidarne noszenie ciężarów naszych bliźnich, z perspektywy ziemskiej wydaje się obumieraniem, jednak z perspektywy ewangelicznej jest kosztowaniem smaku nowego życia, prawdziwego życia, którego pełnię otrzymujemy w Chrystusie” - dodał.

Zdaniem biskupa, męczeństwo może przyjmować różne postaci zaś heroizm jest stopniowalny. „Chrystus jasno wymaga od swoich uczniów codziennego dźwigania krzyża, a razem z krzyżem: wierności prawdzie, wierności zasadom kapłańskiego życia, wierności kleryckiemu regulaminowi, wierności wobec własnego sumienia. Taka codziennie praktykowana wierność niesie ze sobą stopniowalny heroizm, a będący radykalną odpowiedzią na stawiane nam przez Chrystusa wymagania” - powiedział bp Andrzej Jeż.

W tarnowskim seminarium kszłałci się ok. dwustu kleryków, w tym 36 młodych mężczyzn rozpoczęło formację do kapłaństwa na pierwszym roku .

Większość jest po maturze, ale są także studenci i absolwenci innych uczelni, zwłaszcza kierunków technicznych – mówi ks. dr hab. Andrzej Michalik, rektor seminarium.

„Coraz częściej pojawiają się kandydaci, którzy ukończyli studia wyższe. Na pierwszym roku mamy dwóch takich alumnów. Jest też kilku, którzy po roku, dwóch przerwali naukę na innych uczelniach i przyszli do seminarium. Mamy również dwóch kleryków, którzy całe kształcenie w zakresie szkoły średniej odbyli w Londynie, tam też zdali maturę– dodaje rektor.

Studenci pierwszego roku od tygodnia są w Błoniu koło Tarnowa, gdzie uczestniczyli w kursie prowadzonym przez Szkołę Nowej Ewangelizacji z Nowego Sącza oraz warsztatach integracyjnych.

Źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

Wizytówka naszej parafii

WIZYTÓWKA

Patronka naszej parafii

PATRONKA

Cmentarz online

CMENTARZ

Wystawa powstała w ramach projektu Polacy nieprzeciętni, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ks. Józef Łakomy

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, której bohaterem jest ks. Janusz Stanisław Pasierb.

Ks. Janusz St. Pasierb

Wszystko o V Synodzie Diecezji Tarnowskiej w jednym miejscu.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Niezbędnik katolika - czytanie na dziś, rozważanie do Ewangelii, czytania....

Czytania na każdy dzień