„Parafia rodziną rodzin” – to pierwszy temat podczas synodalnej dyskusji poświęconej parafiom. Członkowie Parafialnych Zespołów Synodalnych będą się zastanawiać m.in. czy w świadomości wierzących parafia jest dzisiaj bardziej jednostką administracji kościelnej czy też wspólnotą uczniów Chrystusa, a także w jaki sposób można ożywiać wspólnoty parafialne?

– Tematy formacyjne będą dotyczyć parafii i mają na celu pokazać tę wspólnotę i poszukać sposobów, narzędzi, aby wspólnoty parafialne były jeszcze bardziej przestrzenią życia duchowego i rodziną rodzin – mówi ks. Piotr Cebula, przewodniczący Komisji Małżeństw i Rodzin V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Poszczególne trzy lata synodu: rodzina, parafia, ewangelizacja nadają kierunek pracom synodalnym, wyznaczają tematy na część formacyjną spotkań Parafialnych Zespołów Synodalnych i określają temat kazania podczas niedzieli synodalnej. Wszystkie komisje synodalne pracują także nad ważnymi dla siebie zagadnieniami, uwzględniając temat danego roku.