Hymn V Synodu Diecezji Tarnowskiej „Za Chrystusem” ma także alternatywną melodię.

Powstawała ona równolegle do melodii Sebastiana Szymańskiego, będącej pierwszą i oficjalną linią melodyczną wskazaną przez Biskupa Andrzeja Jeża. Autorem drugiej melodii jest Piotr Pałka, kompozytor związany z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie, który w ostatnich latach współorganizuje wiele warsztatów muzyki liturgicznej w Polsce i Europie oraz przygotowuje nowe aranżacje do tradycyjnych pieśni polskich i psalmów liturgicznych.

Na ostatnim etapie wyboru hymnu, Biskup podkreślił ważność słów które powinny być śpiewane i dlatego zdecydował, że zarówno księżom jak i organistom oraz wiernym należy pozostawić możliwość wyboru melodii według której w parafiach będą śpiewać słowa Matki Teresy Izworskiej. Zdając sobie sprawę z tego, że oficjalna melodia ukazuje najpełniej swoje piękno kiedy wykonywana jest wielogłosowo przez chór lub scholę, dostrzegł szlachetną prostotę melodii Piotra Pałki, która w dużej mierze powraca do klasycznego wzorca muzyki liturgicznej, jakim jest chorał gregoriański.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania przygotowanego przez Okręgową Ekipę Muzyczną z Limanowej.

Napisane przez ks. Andrzej Dudek