W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. z okazji 90 rocznicy zamieszkania i rozpoczęcia pracy Sióstr Służebniczek Dębickich w Żabnie, przy ulicy Paderewskiego. Na początku Mszy św. będzie uroczyste wniesienie do kościoła relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego. Podczas Mszy św. nastąpi przyjęcie do Dziewczęcej Służby Maryjnej dziewczynek oraz ministranta do Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym uroczystym dniu będziemy gościć w naszej parafii Siostry Służebniczki Dębickie posługujące w naszej parafii w Żabnie oraz w Odporyszowie. Siostry podzielą się świadectwem życia Założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego oraz posługą Zgromadzenia. Po każdej Mszy św. Siostry będą zbierać ofiary do puszek na budowę nowego domu w Żabnie dla chorych sióstr i ludzi starszych potrzebujących dziennej opieki. Siostry będą również rozprowadzać pamiątki z tego spotkania: różańce, płyty o bł. Edmundzie i ze śpiewem sióstr. Można je będzie nabyć za dobrowolną ofiarę.

Na zaproszenie proboszcza żabieńskiego ks. Proboszcza Antoniego Chorążaka skierowanego do przełożonej Sióstr Służebniczek Dębickich, przełożona  generalna Matka Dorota Biendara odpowiedziała pozytywnie na prośbę proboszcza podpisana przez wielu parafian i zgodziła się na założenie w Żabnie przy ul. Paderewskiego 19 domu zakonnego.

Ks. Chorążak podarował działkę w 1928 roku a mieszkająca wtedy w Odporyszowie s. Donata Pałac, została oddelegowana do tworzenia tej wspólnoty zakonnej. Była jej pierwszą przełożoną. Jej zadaniem było także budowa domu dla sióstr z uwzględnieniem, że obok mieszkań dla nich maja także mieścić się pomieszczenia, które miały posłużyć za pomieszczenie dla mającej powstać Ochronki.

Za datę powstania tej placówki przyjmuje się dzień 1 maja 1933 r. Rozpoczęciu prac po uprzednim zebrani środków i materiałów służących do wzniesienia tego domu patronował ks. Chorążak i jego wikariusz ks. Kazimierz Podolski, który z wielkim poświęceniem pracował z młodzieżą, urządzał z młodzieżą przedstawienia a zysk z przedstawień przeznaczał na budowę Ochronki. Również młodzież w stowarzyszeniach zachęcał do pracy przy budowie domu Sióstr. Umiał tak pięknie zachęcić, że dziewczyny i chłopaki chętnie siostrom pomagali. Ks. Proboszcz Antoni Chorążak również bardzo dużo okazywał życzliwości. Na utrzymanie Sióstr dał pole zaraz obok domu, co stanowiło warunki utrzymania w dawnych czasach.

Siostry prowadziły Ochronkę dla dzieci i bardzo dużo korzystało z opieki Sióstr. Jednakże w 1963 r. Ochronka została zabrana przez władze świeckie, a zakonnice  straciły możność  pracy wśród dzieci. Przejęto górną  część budynku, a one same musiały zamieszkać w suterenach okropnych warunkach. Niewiele zostało dzieci, którym starały się zapewnić opiekę. Panowała tam wszechobecna wilgoć. Wiele z nich mieszkając w takich warunkach odchodziło z parafii z nadszarpniętym zdrowiem.  Aby się utrzymać pracowały w polu i zajmowały się gospodarstwem. Dzięki ks. K. Jaroszowi podjęły opiekowały się kościołem a jedna z nich pełniła bardzo wymagająca funkcje zakrystianki.

Ostatecznie władze komunistyczne przy poparciu wpływowych osób oddały na początku 1980 r. wspomniany dom prawowitym właścicielom. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów  1 IX 1981 –  Siostry Służebniczki BDNP  rozpoczęły prace z dziećmi, 1V 1982 miało miejsce poświęcenie kaplicy w tym domu zakonnym. 12 VIII 1988 miało  miejsce nawiedzenie domu przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Lp.

Siostry Zmarłe

Lp.

SIOSTRY  - które były i obecne